"Azt hiszem lemondtam arról, hogy túlélem, így egy röpke pillanatig úgy éreztem, minden rendben" - mesélte a BBC brit közszolgálati csatornának Kim Lightley korábbi elittűzoltó egy 1994-es tűzvészről. Az akkor 23 éves nő az egyik bozóttüzek ellen küzdő elitcsapat tagja volt, amikor Oregonban bevetették egy súlyos tűzvészben. Csapatának a fele ekkor már a lángok mögött volt, próbáltak csatlakozni hozzájuk, pedig egyszer már bezárult a menekülési útvonal.
Sokkos állapotba került, és csak akkor tért magához és kezdte el kialakítani menedékét, amikor a felettese fejbe ütötte. Végül nyolc társával együtt túlélte, de csapatának 11 másik tagja halálra égett. Lightleynak ez volt az utolsó bevetése, de a coloradói South Canyonnál átélt események máig kísértik, főleg az után, hogy Arizonában 19 hasonló elittűzoltó vesztette életét vasárnap.
A Granite Mountain Hotshots nevű elitegységnek egyetlen tagja élte túl a tűzvészt. Ő nem volt a csapattal a vasárnapi tragédia idején, éppen a teherautójukat vitte át másik helyre. A helyi tűzoltóparancsok szerint nagyon megviselte társainak elvesztése. Az elhunyt tűzoltók közül 14-en a húszas éveikben jártak, sokuk családapa volt. Legalább háromnak várandós volt a felesége, és ketten apjuk nyomdokait követve lettek tűzoltók - írja a Telegraph brit lap. A csapat az utóbbi hetekben több bevetésen is volt az Új-Mexikóban és Arizonában dúló bozót- és erdőtüzekben.
Az USA-ban körülbelül 110 ilyen hotshot (kb. nagyágyú) tűzoltócsoport dolgozik. Az egyenként 20 fős csapatok elsősorban az ország délnyugati részén aktívak. Fő feladatuk, hogy tűzpásztát alakítsanak ki a terjedő bozóttüzek és a lakott területek között, így próbálva megelőzni, hogy a házak a lángok martalékává váljanak. Ennek érdekében minden éghető anyagot - bozótot, fákat, füvet - eltávolítanak egy sávban, hogy a lángok ne tudjanak arra terjedni.
A munkájuk nehéz, ásniuk kell, fűrészelniük és cipekedniük, miközben folyamatosan figyelik, merre jár a tűz, és hogy merre tudnak elmenekülni, ha arra lenne szükség.
"Abban az időben nagyon sokat voltam 'kitűzve', egy kis táborhelyen a vadonban, amelyet általában helikopterekről látnak el utánpótlással. A víz, az élelem, a benzin és minden más légi úton érkezett" - mesélte a BBC-nek Gene Rogers, aki 1987-ben folyamatosan 38 napon át vett részt egy hatalmas, 200 ezer hektáros tűzvész elleni küzdelemben. "A földön alszol a védőruhádban, és ha éjszaka is dolgozol, más veszélyek is leselkednek rád: a fejlámpád fénykörén kívülről érkező lezuhanó sziklák, leszakadó faágak."
"Az ebben a munkában részt vevő srácok elismerik, hogy adrenalinfüggők. Olyan, mint egy győzelemre álló csapatban lenni, amikor a győzelmi mámor segít leküzdeni a kimerültséget" - állítja a 44 éves tűzoltó, aki négy éven át vezetett egy ilyen elitcsapatot.
A tűzvészek időszakában - májustól októberig - mindig útra készen kell állni, és ha szükség van rá, két órán belül indulnak a tűz felé. "Extrém nehéz, extrém módon kihívó, extrém módon megtérülő munka, de nem csak magadat kell megméretni, hanem a csapatodat is össze kell kovácsolni."
A motiváció, integritás, szilárd munkaerkölcs, optimista hozzáállás alapkövetelmény, és ehhez még hozzá jön a fizikai alkalmasság. Aki nem tud 20 kilós felszereléssel háromnegyed óra alatt legyalogolni öt kilométert, az nem alkalmas a feladatra, és van még futás, húzódzkodás, fekvőtámasz - mondta Alex Abols ejtőernyős tűzoltó. "A srácok többsége az egész telet azzal tölti, hogy formába hozza magát a következő szezonra." Abols a hadsereg különleges egységeinek tagjaihoz hasonlította őket.
A vasárnap odaveszett tűzoltók holttestét hétfőn igazságügyi szakértői vizsgálatra Phoenixbe vitték. A maradványokat szállító fehér furgonok konvojban haladtak, a városban tűzoltókból és rendőrökből álló díszőrség fogadta őket. Mint kiderült, halálukat az okozta, hogy a szél hirtelen irányt váltott, és egyenesen feléjük fújta a lángokat. Hiába bújtak tűzálló alumíniumlepleik alá - utolsó rádiós bejelentkezésükben erről számolt be egyikük -, a lángok másodperceken belül elérték őket.
A CNN szerint a tűzálló menedéket nagyon jól időzítve kell felállítani. Ha túl hamar bújnak alá, akkor túlságosan felmelegszik alatta a levegő. Ha túl későn, akkor pedig már a nyakukon vannak a lángok. Ha felállította a menedéket, a tűzoltó a földre fekszik alatta, az a leghidegebb ilyenkor. A tűzálló fólia elvileg képes visszatartani a lángok és a forró gázok 100 százalékát, illetve a sugárzó hő 95 százalékát - írja a CNN.
A halálukat okozó tűzvész jelenleg is tombol, 3400 hektáron pusztít. A lángok ellen küzdő csapat létszámát időközben megkétszerezték, jelenleg 400 tűzoltó dolgozik, köztük az odaveszett elitegységhez hasonló, az USA más részeiről idevezényelt csoportok. A hivatalos úton Tanzániában tartózkodó Barack Obama amerikai elnök szövetségi segítséget ígért a tűzvész elleni harchoz.