Az izraeliek döntő többsége hisz abban, hogy a hadsereg gázai akciója indokolt, a katonaság nem használ a szükségesnél nagyobb tűzerőt, derült ki az Israel Democracy Institute felmérés-sorozatából.
Az intézet három közvélemény-kutatást készített az elmúlt két hétben. Átlagosan a válaszadók 95 százaléka tartotta indokoltnak a gázai katonai fellépést, míg csupán 3-4 százalék véli úgy, hogy a hadsereg túlzott erőt használ.
A megkérdezettek 45 százaléka egyenesen úgy véli, hogy a hadseregnek nagyobb tűzerőt kellene bevetnie.
A válaszadók meglehetősen jónak értékelik a kormány teljesítményét is a konfliktus kezelésében: a tízes skálán átlagosan 7,3-ast kapott Benjamin Netanjahu kabinetje. Az önkormányzatokat még magasabbra, 8,3-ra osztályozták.
A felmérésekből kiderült, hogy az emberek még ideiglenes tűzszünetet sem támogatnak mindaddig, amíg folytatódnak a rakétatámadások Izrael ellen a Gázai övezetből.
Abban sem hisznek, hogy az Erős Szikla hadművelet véget vethet a Hamásszal vívott harcoknak. A megkérdezettek 64 százaléka úgy véli, hogy újabb összecsapások várhatóak majd a jövőben, és csupán 18 százalék bízik a tartós nyugalomban.
A három felmérés július 14-én 246, július 16-17-én 185 és július 23-án 216 felnőtt izraeli megkérdezésével készült.
Hasonló eredményt hozott a 10-es tévécsatorna megrendelésére készített közvélemény-kutatás is. Ez élesen szemben áll az utóbbi három izraeli katonai hadjárattal, amikor a közvélemény egyre nagyobb része követelte a harcok beszüntetését a sebesültek és a halottak számának növekedésével.
A lakossági támogatást az is jelzi az MTI helyszíni tudósítója szerint, hogy izraeli előadóművészek járják a kórházakat és a katonák határnál lévő szállásait, a vendéglősök és a háziasszonyok ételt visznek a csapatoknak, hogy ne a tábori kosztot egyék.
A lakossági támogatást az magyarázza, hogy az izraeli települések elleni rakétatámadások ellehetetlenítették több millió civil mindennapjait, az alagutak félelemmel töltik el őket, és azt várják a hadseregtől, hogy egyszer s mindenkorra szüntessék meg e fenyegetéseket.
Gázában viszont a jelek szerint csökken a Hamász támogatottsága. Orly Petrov, az izraeli Nemzetbiztonsági Tanulmányok Intézetének (INSS) kutatója úgy véli, a gázaiaknak elegük van a szervezetből, de félnek fellázadni ellene.
Perlov a szociális média elemzésének szakértője, több száz posztot figyel folyamatosan. A neves közel-keleti újságírók és szakértők által alapított Al Monitornak elmondta: amikor megkérdezte, miért nem tüntetnek Gázában a Hamász ellen, a következő választ kapta.
„A Hamász kezében vannak a fegyverek, így amikor mi (a gázai közvélemény – a szerk.) látjuk, mi történik Szíriában, Irakban, Bahreinben, Iránban és Törökországban, akkor pontosan tisztában vagyunk azzal, hogy a Hamász nem fogja kétszer meggondolni, közénk lőjön-e.”
A Washington Institute of Near East Policy még a gázai szárazföldi hadművelet kezdete előtt készített felmérést egy neves palesztin közvélemény-kutató intézet segítségével. Ebből kiderült, hogy a gázaiak nem igazán kedvelik a Hamászt – több okból sem.
71 százalékuk „súlyos problémának” tartja a bűnözést, kétharmaduk a korrupciót. A megkérdezettek 70 százaléka egyetértett, illetve határozottan egyetértett azzal a megállapítással, hogy „a Hamásznak tűzszünetet kellene fenntartania Izraellel Gázában és Ciszjordániában is”.
„Az, hogy ilyen sok palesztin akar békét, és támogatja az azonnal tűzszünetet, azt jelenti, hogy a Hamász rákényszeríti a háborút a saját népére” – összegezte az eredményeket az intézet kutatója, David Pollack.
A Fox News egy név nélkül nyilatkozó gázai palesztin újságírót idézett, aki azt mondta: „senki sem tudja megbocsátani a Hamásznak, amit tesz. Senki sem tudja megbocsátani a Hamásznak a palesztinok lemészárlását a hatalomért. A legtöbb gázai szenvedélyesen gyűlöli a Hamászt”.
Az amerikai hírcsatorna interjút készített Mudhar Zahran ciszjordániai politikussal is, aki szerint a Hamász még soha nem volt ennyire népszerűtlen Gázában.
„Normális ember képtelen támogatni a Hamászt, ha a saját szemével látja, mi történik – mondta Zahran. – Könyörgöm az izraeli hadseregnek, értsék meg, hogy a Hamász felhasználja a civileket, miközben a saját vezetői Katarban bujkálnak.”
Az NRG izraeli internetes oldal szerint a Gázában harcoló katonák és tisztek gyakran arról számolnak be az újságíróknak, hogy ha szembetalálkoznak a Hamász fegyvereseivel, azok gyakran elmenekülnek, ahelyett, hogy harcba szállnának.