Az Iszlám Állam angol nyelvű videóüzenetében azzal fenyegette meg az amerikaiakat, hogy „kiontja a vérüket”. Bemutattak egy fényképet, amelyen egy amerikai állampolgár látható, akit az iraki megszállás idején fejeztek le. A képeken orvlövészek által meggyilkolt áldozatok is láthatók.
A felvétel megjelenésével nagyjából egy időben tartott sajtótájékoztatót Washingtonban Barack Obama amerikai elnök, és nemzetbiztonsági érdeknek nevezte a „vad csoport” feltartóztatását. Közölte, hogy az Egyesült Államok folytatja harcát a dzsihádista szervezet ellen, akárcsak korlátozott katonai fellépését iraki érdekeltségeinek védelmében.
John Kirby ellentengernagynak, a Pentagon szóvivőjének a tájékoztatása szerint a rakétákkal és bombákkal mért támadásokat mind az iraki kormány felkérésére hajtották végre bombázógépekkel, vadász és pilóta nélküli repülőgépekkel.
A szóvivő szerint a célpontok 90 százalékát megsemmisítették. Miután a csapások nyomán az iraki biztonsági erők visszafoglalták a moszuli gátat, és arra törekszenek, hogy kiszélesítsék az általuk ellenőrzés alá vont területet – tette hozzá.
Az ellentengernagy Chuck Hagel védelmi miniszterre hivatkozva azt mondta, hogy az amerikai hadsereg, amennyiben szükséges, kész folytatni az ehhez hasonló küldetéseket Irakban. A tájékoztatás szerint a Pentagon vezetője egyben nagyra értékelte az iraki kormányzati erők hozzájárulását a hadműveletekhez. Ezekből látható az, hogy Bagdad komolyan kész visszaverni az Iszlám Állam fegyvereseinek támadását.
Biztonsági megfontolásokból megtiltotta a szíriai légtér használatát az amerikai repülőgépek számára az amerikai szövetségi légügyi hivatal (FAA), mert a fegyveres konfliktus komoly veszélyt jelent a polgári légi közlekedésre.
Felhívták a figyelmet arra, hogy az ellenzéki fegyveres csoportok többféle légvédelmi fegyvert is birtokolnak, több szíriai katonai repülőgépet lelőttek. Ugyanakkor óva intették a légitársaságokat attól, hogy szolgáltatásokat nyújtsanak a damaszkuszi rezsimnek.
A FAA néhány napja megtiltotta az amerikai gépek számára az iraki légtér használatát is, miután megkezdődtek az amerikai légicsapások az Iszlám Állam szélsőséges szunnita fegyveres csoport ellen.
Külföldi terrorista harcosokkal foglalkozik majd a BT
Barack Obama amerikai elnök szeptemberben házigazdája lesz az ENSZ Biztonsági Tanácsa ülésének, amelynek a fő témája a külföldi terrorista harcosok jelentette fenyegetés lesz. Reményei szerint a BT határozatot fogad majd el az ügyben. Az amerikai ENSZ-képviselet szerint az iraki és a szíriai konfliktusban mintegy 12 ezer külföldi terrorista harcol.