Norvégia uniós fellépést kért csütörtökön a magyar kormány ellen azzal az indokkal, hogy aláássa a demokráciát - jelentette pénteken a The Local angol nyelvű norvég hírportál, hivatkozva Vidal Helgesen norvég európai ügyi miniszter interjújára, amelyet a norvég NRK közszolgálati rádiónak adott.
A Financial Times európai kiadásában csütörtökön megjelent levelében a norvég európai ügyi miniszter azt írta, hogy kiábrándította és meglepte, hogy az Európai Unió nem válaszolt a magyarországi politikai fejleményekre. A norvég NRK közszolgálati rádiónak a miniszter emellett azt mondta:
"nagyon nyugtalanít bennünket, amit több éve látunk - a demokrácia és az ország törvényeinek aláásását.
Most felszólítjuk az EU-t, hogy ne hallgasson tovább a demokratikus értékek kiüresítéséről egy tagállamban".
Helgesen kijelentette:
"a héten az összes tagországhoz fordultunk, és szankciók megfontolására biztattuk az Európai Uniót.
Norvégia már tovább ment, és leállította az Európai Gazdasági Térség anyagi támogatásának kifizetését (Magyarországnak), mert nem akarjuk finanszírozni a Magyarországon látható fejleményeket" - idézte a The Local hírportál pénteken a miniszter rádióinterjúját.
Vidar Helgesennek Magyarország útja vissza a múltba című olvasói levelét csütörtökön közölte a Financial Times európai kiadása.
A politikus a levélben úgy vélekedett,
a magyar kormány hátat fordít a Nyugatnak 25 évvel azután, hogy Magyarország megnyitotta határait Nyugat felé
, és mozgásba lendítette Európa újraegyesítését. Helgesen szerint Orbán Viktor "szellemi vaskupolával" védené ki a külföldi befolyást, szakítani akar a nyugati dogmákkal és ideológiákkal, s illiberális államot szeretne létrehozni.
Szijjártó Péter nyilatkozott az Origónak a Norvég Alappal kapcsolatos újabb fejleményekről. Szijjártó Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára portálunknak elmondta, a magyar kormány hivatalos jegyzéket küldött a norvég Európa-ügyi miniszternek, amelyben leszögezte, hogy ha egy Európai Unión kívüli ország minisztere nyilvánosan kezdi félteni az Európai Uniót egyik tagjától, elvárható volna, hogy tiszteletben tartsa a legalapvetőbb európai értékeket, vagyis illene tájékozódni és illene tiszteletben tartani a tényeket.
A politikus szerint a Norvég Alappal kapcsolatban lévő vizsgálatokat nem különféle nyilatkozatoknak kell befolyásolniuk, hanem a törvényességnek. Szijjártó Péter az új kormány létrejötte óta csupán egyszer helyettesítette kormányülésen Navracsics Tibor minisztert, így nem tud arról, hogy Orbán Viktor szűk körben megnyilvánult volna a Norvég Alap ügyével kapcsolatban.