Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete különösen a három leginkább érintett ország – Libéria, Sierra Leone és Guinea – helyzetére hívta fel a figyelmet.
Az ebolajárvány márciusi kitörése óta korlátozzák az emberek szabad mozgását, bizonyos területeket karantén alá helyeztek, emiatt az emberek pánikszerű felvásárlásba kezdtek. Ennek eredményeként élelmiszerhiány alakult ki, az árak pedig meredeken emelkednek.
Vincent Martin, a FAO helyi kirendeltségének vezetője emlékeztetett, hogy az érintett országokban sokan már a járvány kitörése előtt is a jövedelmük nyolcvan százalékát élelmiszerre költötték – az árak emelkedésével számukra az étel gyakorlatilag elérhetetlenné vált.
Figyelmeztetett, hogy az élelmiszerválság nehezítheti a járvány elleni küzdelmet is.
Gyorsan közeledik a rizs és a kukorica betakarításának ideje, ám nem lesz elég munkaerő, mivel korlátozták az emberek szabad mozgását.
Gondok lesznek a pálmaolaj, kakaó és gumi begyűjtésével is, és a legszegényebbek szinte egyetlen bevételi és táplálékforrásukat is elveszítették azzal, hogy a hatóságok betiltották vadállatok húsának fogyasztását.
A határok lezárása és a kereskedelem korlátozása tovább csökkentette az élelmiszermennyiséget, mindhárom ország behozatalra szorul ugyanis gabonafélékből. A magasabb szállítási költségek ráadásul további áremelkedéshez vezettek – emlékeztetett a Reuters.
A manióka ára például 150 százalékkal emelkedett augusztus első heteiben a monroviai piacon.
Az ENSZ Világélelmezési Programja és a FAO már jóváhagyott egy 65 ezer tonnás rendkívüli élelmiszersegélyt az ebolajárvány által veszélyeztetett 1,3 millió ember számára.