A londoni székhelyű nemzetközi jogvédő szervezet kedden kiadott jelentésében hangsúlyozta: "európai segítség nélkül az Egyesült Államok nem lett volna abban a helyzetben, hogy olyan sok éven át titkos börtönökben tartson fogva és kínozzon meg embereket". Az AI közleményében mindenekelőtt Lengyelországtól, Romániától, Litvániától, Nagy-Britanniától és Macedóniától követelte, hogy hozza nyilvánosságra annak részleteit, miként vettek részt a CIA titkos börtönei működtetésében, a vallatásokban és kínzásokban, a felelősöket pedig állítsák bíróság elé.
A jelentés az AI közlése szerint "új részletekkel" bizonyítja, hogy több európai állam működött közre az amerikai hírszerzés terrorellenes programjában, többek között azzal, hogy területén kínzótáborokat létesített. A "tagadás és az eltussolás" idejének véget kell vetni - hangsúlyozta Julia Hall, az AI terrorszakértője. Az érintett országoknak többé nem szabad nemzetbiztonsági okokra hivatkozniuk, hogy elfedjék a valóságot a felelősségüket illetően.
A jogvédő csoport jelentése bírálja Németország szerepét egy német-libanoni állampolgár elhurcolása ügyében is. A férfi 2004 elején több hónapon át volt a CIA kezében. Foglyul ejtését az amerikai szenátus nemrég kiadott jelentésében példaként hozta fel arra, hogy Washington helytelenül bánt a terrorizmussal gyanúsított személyekkel a 2001. szeptember 11-i támadásokat követően.
Az amerikai szenátus által december elején ismertetett jelentés szerint a CIA titkos börtöneiben az általa elismertnél "sokkal kegyetlenebb" módszereket alkalmazott az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet feltételezett tagjaival szemben a "fokozott vallatások során", és erről félrevezette a kormányzatot és a kongresszust. A kínzás ráadásul nem volt hatékony információszerzési eszköz. A jelentés nem nevezi meg azokat az országokat, amelyekben a CIA börtönöket működtetett.