Többtucatnyi, a robbanás idején a mélyben dolgozó bányász sorsa egyelőre ismeretlen. "Az előzetes információk szerint több mint harminc ember meghalt. A mentést még nem tudták megkezdeni, a bányamentők jelenleg a veszélyes gáz eltávolításán dolgoznak, és csak azután tudnak majd leereszkedni" - mondta a helyi bányabiztonsági szolgálatot vezető Volodimir Cimbalenko.
Az Ukrán Független Bányászszakszervezet elnöke, Mihail Volinc azt írta, hogy Donyeck Zaszjagyko nevű bányában hajnali 5 óra 20 perckor (magyar idő szerint 6.20-kor) következett be metángázrobbanás, és az érintett tárnában tartózkodó több mint ötven bányászból csak öten tudtak a baleset helyszínéről kijönni, 47 társuk sorsa ismeretlen.
Az öt életben lévő bányásznak is súlyos égési sérülései vannak - tette hozzá Volinc. A Reuters hírügynökség egyik helyszíni tudósítója szerint a bánya bejáratánál összegyűlt családtagok elkeseredetten próbálnak információhoz jutni. A bányamentő szolgálat ott lévő alkalmazottja azonban nem tud pontos adatokkal szolgálni.
A vállalat egyik hegesztő dolgozója úgy tudja, hogy 45 bányász rekedt a robbanás helyszínén. Közben Volodimir Hrojszman, az ukrán parlament elnöke is bejelentette a szerencsétlenség hírét. Szavai szerint jelenleg 32 halottról tudnak.
Hrojszman arra kérte a képviselőket, hogy egyperces néma csönddel adózzanak az áldozatok emlékének. Kelet-Ukrajna nagy mélységű szénbányáiban gyakoriak a sok halálos áldozatot követelő sújtólégrobbanások.
Az 1992-ben részlegesen privatizált Zaszjagyko bánya a széntermeléséről híres Donyec-medence egyik legújabb és legjobban felszereltbányaüzeme, mindazonáltal az elmúlt két évtizedben több súlyos szerencsétlenség helyszíne volt.
A mintegy 10 ezer alkalmazottat foglalkoztató és napi 8-10 ezer tonna szenet termelő bányában 1999-ben 50-en, 2001-ben 55-en, 2002-ben huszan, 2007-ben 106-an haltak meg sújtólégrobbanásban.
Mi az a sújtólégrobbanás?
A sújtólég a metán és levegő robbanóképes keveréke. Mivel színtelen és szagtalan, a legfőbb bányaveszélyt jelenti elsősorban a feketeszenet termelő bányákban, de előfordul barnaszén, lignit termelése során és nem ritkán érc- és sóbányákban is. A sújtólég berobbanása, azaz a metán meggyulladása leggyakrabban bányatűz, szikra, robbantási munkák és nyílt láng használata, hegesztés miatt következhet be.