A Fox News jelentése szerint a Nemzeti Gárda nem sokkal éjfél után, a zavargások kirobbanása után kilenc órával érkezett meg Baltimore-ba, ahol több száz tüntető boltokat fosztott ki, épületeket és rendőrautókat gyújtott fel. A zavargásokban 15 rendőr megsérült, közülük kettőt kórházban ápolnak.
A rendőrség 27 rendbontót vett őrizetbe.
A rendzavarás a 25 éves Freddie Gray temetése után kezdődött; az afroamerikai férfi tisztázatlan körülmények között vesztette életét rendőri őrizetben.
A férfit április 12-én tartóztatták le, miután megpróbált elmenekülni a rendőrök elől.
Egyelőre nem tudni pontosan, hogyan szerezte Gray a halálos sérülést. Egyes beszámolók szerint valami a rendőrségi teherautóban történhetett vele, szemtanúk szerint azonban a rendőrök valósággal „összehajtogatták” őrizetbe vétel közben, és üvöltött a fájdalomtól, amikor az autóba tuszkolták.
Az elsődleges halottkémi vizsgálat szerint a halál oka súlyos gerincsérülés. Egy héttel később, a kórházban halt meg.
A család ügyvédje szerint a gerince a nyakánál 80 százalékban sérült. Az ügyben hat rendőrt felfüggesztettek, és az igazságügyi minisztérium is vizsgálatot folytat.
A Reuters jelentése szerint a rendbontók felgyújtottak többek között egy egyházi idősotthont, ezenkívül italboltokat, gyógyszertárakat és bevásárlóközpontokat fosztottak ki. Ráadásul kétszer elvágták a tűzoltóautók vízcsövét is.
A kijárási tilalmat Stephanie Rawlings-Blake polgármester vezette be. Este tíz órától hajnali ötig tart, és keddtől kezdődően egy hétig lesz érvényben.
A városi hatóságok kérésére Larry Hogan marylandi kormányzó döntött a rendkívüli állapot kihirdetéséről és a Nemzeti Gárda készültségbe helyezéséről. Emellett ötezer fős rendőri erősítést küldenek a városba.
A baltimore-i összecsapások a legerőszakosabbak a fergusoni zavargások óta. Gray halála után napokig békés tüntetések voltak a városban, ezek fordultak hétfőn erőszakba.
Az összecsapások a városnak abban a részében történtek, ahol a brit hírügynökség jelentése szerint a családok harmada él szegénységben.