A náci múltból fakadó felelősség "konkrét" jelentése az, hogy "fel kell lépni az igazságtalanság, az idegengyűlölet és a diszkrimináció minden formája ellen" - hangoztatta a német külügyminiszter a több mint ezer ember, köztük a láger számos egykori rabja előtt elmondott ünnepi beszédében.
A német külpolitika fő alapvetéseit is meghatározza a múlt iránti tudatosság, így a világpolitika jelenlegi válságainak rendezését célzó szerepvállalás mozgatórugói között is ott van a nácizmus emléke - tette hozzá Frank-Walter Steinmeier.
Szavai szerint a sachsenhauseni láger a maga teljességében mutatja meg a nemzetiszocialista rendszer "szörnyeteg voltát, amely intézményesítette a borzalmat". A táborba több mint 200 ezer embert deportáltak, és a háború végét csupán 3 ezren élték meg. Az ő szabadságukat sikerült visszaadni, de "a fájdalomtól soha nem szabadultak meg" - mondta a német külügyminiszter.
Az évforduló alkalmából rendezett központi megemlékezés előtt magyar emléktáblát avattak fel a Berlin melletti Oranienburg területén 1936-ban felépített tábor maradványainál kialakított emlékhelyen. "A magyarok története Sachsenhausenben a halál története" - emelte ki beszédében Günter Morsch, az emlékhely igazgatója, hozzátéve, hogy nagyjából 10 ezer magyar halt meg a lágerben.
Az emléktáblát felavató ünnepségen Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára beszédében egyebek között rámutatott, hogy a kormány a zéró tolerancia elvét követi a kirekesztéssel szemben.
Az emléktábla magyar és német nyelvű felirata szerint a kormány a sachsenhauseni koncentrációs tábor "magyar zsidó és minden Magyarországról elhurcolt áldozatának" állította azt. Az emléktáblán olvasható egy idézet a Zsoltárok könyvéből és Pilinszky János Apokrif című verséből.