Az uniós külügyminiszterek hétfőn tárgyalnak a migráció kérdéséről. Az Európai Unió külügyi főképviselője, Federica Mogherini elmondta: a tanácskozás kiváltó oka a vasárnapi, mintegy 700 ember halálát követelő földközi-tengeri tragédia.
"Túl sokszor mondtuk már: soha többé" - írta közleményében az olasz politikus, aki szerint haladéktalanul meg kell oldani a helyzetet, a szolidaritáson, az emberi jogok és méltóság tiszteletén alapuló unió számára ugyanis elfogadhatatlan mindaz, ami az EU déli határvidékén történik.
Az olasz politikus szerint a gyökerénél kell kezelni a problémát, az unió szomszédságában egyre terebélyesedő instabilitásnak kell véget vetni. A volt olasz külügyminiszter emlékeztetett, hogy az életmentés mind a 28 tagállam felelőssége, ez a feladat mégis eddig inkább a déli tagállamokra hárult.
Mindenre készen állunk a rabszolgatartó emberkereskedők megállítására - jelentette ki Matteo Renzi olasz miniszterelnök a vasárnap tartott sajtótájékoztatóján, hangoztatva, hogy a Földközi-tenger blokádja csak az emberkereskedőknek kedvezne. Az olasz kormányfő is az uniós csúcsértekezlet szükségességét emelte ki. Szóvivője szerint a miniszterelnök a Földközi-tengeren legutóbb történt tragédia nyomán több uniós vezetővel egyeztetett.
Az Európai Bizottság vasárnap tudatta: "mélyen bántják a földközi-tengeri tragikus események". A kommüniké szerint az unió egészének erkölcsi és humanitárius kötelessége lépéseket tenni. A bizottság szerint azonnali intézkedések kellenek a további tragédiák megakadályozása érdekében.
"Növelni kell a járőröző hajók számát, több légi ellenőrzés kell az övezetben és sokkal intenzívebb küzdelem az embercsempészettel szemben, mert akik ezeket az embereket a hajókra teszik, csempészek, sőt terroristák" - fogalmazott Francois Hollande francia államfő a tragédia kapcsán.