Chile a világ hat országának egyike, ahol teljes mértékben tilos az abortusz – ez még Augusto Pinochet tábornok diktatúrájának az öröksége. A tilalom megszegőit öt évig terjedő börtönbüntetéssel sújtják, becslések szerint mégis évente 120 ezer illegális abortuszt hajtanak végre.
Chile Latin-Amerika egyik legkonzervatívabb országa, a helyzet azonban lassan változik, részben a diktatúra 1990-es bukása után születettek fiatal generáció nyomására.
A katolikus többségű országban 2004 óta engedélyezett a válás, a kongresszus idén elfogadta a melegek élettársi jogát, és legálissá tették az orvosi célú marihuána-termesztést.
Bár Chilében 1931-ben lehetővé tették orvosi indokkal az abortuszt, ma akkor is tilos, ha a terhesség az anya életét veszélyezteti, erőszak eredménye vagy a magzat életképtelen. Ezen a szigoron akar enyhíteni Michelle Bachelet elnök.
Javaslata hamarosan a törvényhozás elé kerül, de az elfogadása az AP jelentése szerint annak ellenére sem biztos, hogy az államfő támogatói vannak többségben a parlamentben.
Az ellenzéki kereszténydemokraták mellett elsősorban a katolikus egyház ellenzi a módosítást, a chileiek többsége azonban támogatja azt.
Egy tavaly végzett közvélemény-kutatás eredménye szerint a megkérdezettek 70 százaléka tenné lehetővé az abortuszt nemi erőszak esetén, és valamivel még ennél is többen akkor, ha az anya egészségét veszélyezteti a terhesség.