A hetek óta húzódó macedón belpolitikai válság megoldása érdekében Zoran Zaev ellenzéki vezető és Gruevszki az Európai Unió közvetítésével kedden tárgyalásokat folytat. Előző nap a négy legnagyobb parlamenti párt vezetői tartottak egyeztetéseket. Ezt követően Zaev azonban azt mondta, nem sikerült előrehaladást elérni, és a helyzetet csak Gruevszki lemondásával és egy ügyvivő kormány megalakulásával lehetne rendezni.
Vasárnap este húszezren vonultak Szkopje utcáira a kormányfő lemondását követelve, és közülük többen azóta is a kormányépület előtt sátoroznak. Kedden mintegy százötvenen gyűltek össze a tiltakozás helyszínén. Zoran Zaev ellenzéki vezető korábban arra buzdította híveit, hogy csak akkor menjenek haza, ha a kormányfő lemondott posztjáról.
Előző este a miniszterelnök mintegy harmincezer híve tartott felvonulást a fővárosban, hogy támogatásukról biztosítsák Gruevszkit. Kedden a 24 resti nevű macedón televíziós csatorna beszámolójában kormánypárti tüntetők úgy nyilatkoztak, mindaddig az utcán maradnak, amíg az "állami és nemzeti érdekek veszélyben forognak".
Gruevszki hétfőn este ismét hangsúlyozta, hogy nem áll szándékában lemondani.
"Macedónia nem engedheti meg magának, hogy egy Zaevhez hasonló miniszterelnöke legyen, akinek megbízói külföldi hírszerzési szolgálatok"
- jegyezte meg a 2006 óta hivatalban lévő kormányfő a lehallgatási botrányra utalva.
Zaev pártja, az ellenzéki Macedón Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) február óta több lehallgatott telefonbeszélgetést tett közzé, amelyeken magas rangú tisztségviselők egyebek mellett arról tárgyalnak, hogyan tussoljanak el egy emberölést. A kormányfő szerint a felvételek nem valódiak, külföldi ügynökök segítségével készültek.