Tavaly szeptemberben döntöttek a NATO állam- és kormányfői egy még könnyebben bevethető egység, a „Lándzsahegy” alakulat létrehozásáról. Ez eredetileg 5 ezer katonából állt, de a létszámot akár 40 ezresre bővíthetik.
Kelet-Európában tavaly mindössze négyezer NATO-katona állomásozott – emlékeztetett az International Business Times.
A létszám emeléséről a tagállamok védelmi miniszterei döntenek majd, akik szerdán és csütörtökön tanácskoznak Brüsszelben.
Ash Carter amerikai védelmi miniszter hétfőn már bejelentette, hogy az Egyesült Államok repülőgépekkel, fegyverzettel és katonákkal is beszáll, hogy segítse Európát a biztonságát fenyegető veszélyek elleni harcában.
A Fox News értesülése szerint a veszélyt egyrészt Oroszország, másrészt a délről érkező – nyilvánvalóan muszlim – szélsőségesek jelentik.
A csapatok irányítását hat központból végzik majd: Romániában, Lengyelországban, Litvániában, Lettországban, Észtországban és Bulgáriában lesz egy-egy parancsnokság.
Stoltenberg szerint ez lesz a NATO legnagyobb csapaterősítése a hidegháború vége óta. A NATO-főtitkár hangsúlyozta azt is, hogy a szövetség komoly aggodalommal figyeli Oroszország „egyre rámenősebb” viselkedését.
Mint az Origo is beszámolt róla, Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette a nukleáris erők fejlesztését. Szerinte ezzel csak felkészülnek arra, hogy az Egyesült Államok nehézfegyverzetet tervez telepíteni a határaik közelébe.