David Cameron a tunéziai merénylettel kapcsolatban a BBC rádiónak azt mondta: nem is lenne szabad Iszlám Államként emlegetni ezt a szervezetet, mivel a csoport az iszlám vallás valamilyen eltorzított változatát próbálja érvényesíteni. Cameron szerint sok muszlim is elborzadva hallja, amikor a szervezetet Iszlám Államnak nevezik a híradásokban.
Ahogyan arról az Origo beszámolt, egy 22 éves egyetemista 38 turistával végzett pénteken. Tették egy Kalasnyikovval követte el. Vasárnap egy videót is közzétettek a meneküléséről. A brit hírcsatorna, a Sky News mutatta be a képsorokat. A videót a Twitteren is közzétették.
A brit kormányfő szerint
valójában mérgező ideológiájú halálszektáról van szó,
ami túl sok fiatal gondolkodásmódját befolyásolja Európában, Amerikában és Közel-Keleten egyaránt. A dzsihadista milícia ezért jelent egzisztenciális fenyegetést a nyugati világra - tette hozzá.
Az Iszlám Állam elleni fellépés a jelenlegi nemzedék egészének küzdelme lesz, ebben a harcban minden rendelkezésre álló eszközt be kell vetni - mondta a brit miniszterelnök.
Cameron határozottan cáfolta azt a riporteri felvetést, hogy Nagy-Britannia részéről ez utóbbit nem lehet tapasztalni. A kormányfő kijelentette: a brit légierő az Egyesült Államok után a második legnagyobb kontingenssel vesz részt az Iszlám Állam elleni iraki légi hadműveletekben.
Cameron szerint azonban a legfontosabb eleme ennek a harcnak "a szélsőségesség mérgező narratívájának" felszámolása,
mert ez mérgezi meg sokak gondolkodásmódját.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy
egy rakéta meg tud ölni egy terroristát, de a jó kormányzás tud véget vetni a terrorizmusnak".
Ezért van szükség például arra, hogy az iraki kormány a kurdok, valamint a szunnita és a síita iszlám felekezetek érdekeit egyaránt képviselje.
Cameron szerint Szíriában ennél sokkal bonyolultabb a helyzet, mivel Bassár el-Aszad szíriai elnök az Iszlám Állam terjeszkedésének egyik oka a szunnitákkal szembeni brutális bánásmódja miatt.