A hírt az AP amerikai hírügynökség Pentagon-tisztségviselők korábbi kongresszusi meghallgatására hivatkozva jelentette, bár azt is elismerte, hogy Washington ezzel kapcsolatban nem tett hivatalos bejelentést, csak utalások hangzottak el.
A védelmi minisztérium elutasította, hogy a témában vezető védelmi illetékes megszólaljon. Joe Sowers alezredes, a tárca szóvivője mindössze annyit mondott a hírügynökségnek, hogy „minden lehetőséget mérlegelnek” annak biztosítására, hogy Oroszország „ne tegyen szert jelentős fölényre” a szerződés megsértése révén.
Washington a közepes hatótávolságú nukleáris rakéták Európából való kivonásáról szóló, 1987-ben megkötött szerződés megsértésével vádolja Moszkvát.
Az orosz haderő ugyanis állítólag földről indítható, a szerződés által tiltott hatótávolságú „szárnyas rakéták” (manőverező robotrepülőgépek) repüléstesztjét végzi.
Oroszország cáfolja a paktum megszegését, és azt állítja, hogy a rakétavédelem kiépítésével ilyet éppen az Egyesült Államok követ el.
Az AP szerint az amerikai kormány háromféleképpen válaszolhat a rakétaegyezmény megsértésére: védelmet épít ki a szerződésszegő rakétákkal szemben, „ellenerőt” állít fel egy megelőző támadáshoz, vagy „ellensúlyozza” a csapásmérő kapacitásokat, ami magában foglalja a nukleáris erő lehetséges alkalmazását is.
Washington a nyilvánosság előtt egyelőre csak nógatja Moszkvát, a kormányzat azt hangoztatja, hogy rá akarják venni Oroszországot a szerződés betartására.
Az amerikai külügyminisztérium fő fegyverzetellenőrzési illetékese, Rose Gottemoeller viszont nemrég „nagyon aggasztónak nevezte” az állítólagos orosz szerződésszegést.