Az olajban gazdag Líbia Moammer Kadhafi 2011-es bukása után káoszba fulladt, dzsihádista csoportok harcolnak a területekért, és az Iszlám Állam is megvetette a lábát.
Innen indulnak Európába a menekültek is a Földközi-tengeren keresztül. Csak Olaszországba már több mint ötvenezren érkeztek az idén.
Az ENSZ tervezetet Marokkóban mutatta be a világszervezet különmegbízottja. Bernardino Leon felszólította a feleket, hogy adják áldásukat a megállapodásra, amely tűzszünetet és a harcoló csoportok lefegyverzését is tartalmazza.
A skirati tárgyaláson részt vettek a két rivális líbiai kormány képviselői.
A tervezet szerint egy évig maradna hatalmon a nemzeti egységkormány, és a 2014-ben megválasztott parlament gyakorolná a törvényhozói hatalmat.
Líbia nemzetközileg is elismert kormánya jelenleg Tobrukban működik, míg a fővárosban az iszlamisták vezette Általános Nemzeti Kongresszus az úr – emlékeztetett a BBC.
A két rivális kormány egyelőre nyilvánosan nem kommentálta az ENSZ tervezetét, és a tervek szerint a jövő héten folytatják a tárgyalásokat.
Deborah Jones, az Egyesült Államok líbiai nagykövete úgy vélekedett a Reutersnek nyilatkozva, hogy a hét végére már tudni lehet majd, hogy ki támogatja a békét, így a nemzetközi közösség könnyebben koncentrálhat majd a következő feladatokra.