Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök kedden az ellenzéki pártok vezetőivel folytatott egyeztetésen állítólag azt mondta, hogy van még néhány olyan lépés, amelyet hajlandó megtenni az athéni kormány a megegyezés érdekében.
A német kancellár kedden azt mondta: az a célja, hogy még az Eurogroup, az euróövezeti pénzügyminiszterek értekezlete előtt rendeződjön a hitelezők vitája.
Hozzáfűzte, az a célja, hogy Görögország az euróövezet tagja maradjon, de hangsúlyozta, hogy Athénnak tejesítenie kell a pénzügyi mentőcsomag fejében vállalt kötelezettségeket.
Görögország és hitelezői között
a legfőbb ellentét a nyugdíjrendszer átalakítása és az áfakulcsok
ügyében van. A megállapodás feltétele egy 7,2 milliárd eurós kölcsön folyósításának, e nélkül Görögország minden bizonnyal fizetésképtelenné válna, és esetleg távoznia kellene az eurózónából. Az egyezség sürgető, mert a hitelprogram június végén kifut, és addig Athénnak 1,6 milliárd euró fizetési kötelezettsége van.
Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter viszont a Spiegel Online-nak nyilatkozva azt mondta, hogy nem tesznek új javaslatokat, a görög takarékossági és reformjavaslatok máris olyan "kemények és embertelenek", hogy a németek magukra nézve soha sem fogadnák el őket.
A felelősséget most a hitelezők viselik - mondta Varufakisz, hozzátéve: "kérdezzék meg Merkel asszonyt, hogy lesz-e a héten megállapodás vagy sem".
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök arról beszélt a parlamentben, hogy a nemzetközi hitelezők megpróbálják "megalázni" a görög kormányt, valamint politikailag motiváltnak nevezte a Nemzetközi Valutaalap ragaszkodását a megszorító intézkedésekhez. "Az IMF-et bűnös felelősség terheli a jelenlegi helyzetért" - jelentette ki a kormányfő.
Elemzők most már több mint 50 százalék esélyt adnak annak, hogy Görögország kiesik az euróövezetből,
ami a többségi vélemény szerint az eurózónát már kevéssé rázná meg, Görögországra nézve azonban legalábbis egy-két éves távlatban drámai következményekkel járna.