Családjáért éhezik Nyíri Iván, aki kedden telepedett le a budapesti francia nagykövetség épülete előtt.
Az egri közgazdász már nem lát más módot, hogy tiltakozzon a családját érő intézményesített elnyomás ellen.
A férfi állítja, a francia polinéziai hatóságok jogászai összejátszanak volt vejével, és négy éve törvénytelenül tartják fogva unokáját Bora Borán.
"Addig tartok éhségsztrájkot, amíg erőm engedi. Bízom benne, hogy erre már kénytelen lesz odafigyelni a francia politikai elit, és motiválttá válnak az ügy megoldásában" - mondta Nyíri Iván.
A férfi nyílt levelet és egy, a család helyzetét összefoglaló dossziét is átadott a francia nagykövetség dolgozóinak, bár így is tart tőle,
szenvedésük hidegen hagyja a diplomatákat.
Nyíri szerint a terror 2011-ben kezdődött, amikor Patrícia francia-koreai férjével, Soo Il-Lee-vel és akkor kétéves fiukkal Bora Borára utazott.
A házaspár viszonya már akkorra megromlott, Lee fenyegette és verte is az asszonyt – de azt ígérte, hogy a polinéziai út alatt majd rendbe teszik kapcsolatukat. A nő hitt neki, és csak Bora Bora szigetén jött rá:
csapdába csalták gyerekével együtt.
A férj ugyanis tudtán kívül beadta a helyi hatóságoknak a válókeresetet, miközben megszerezte Patrícia és a gyerek útlevelét.
A jómódú, korábban bankárként dolgozó Soo Il-Lee ezután hamisított papírokkal és némi kenőpénzzel elérte, hogy a válóperben eljáró bíróság kiutazási tilalmat rendeljen el a hatéves fiú, Lee Noah ügyében - idézte fel a történteket Nyíri.
Ezzel túszul ejtették az anyját is, aki bár elmehetne, nem meri hosszabb időre a volt férjére bízni a gyereket.
A bíróság döntése alapján Lee Noah egy hetet anyjával, egy hetet pedig apjával tölt, de ebben sincs köszönet: "Az unokám szinte retteg Leetől, aki sokszor a szeme láttára verte meg az anyját. Minden alkalommal
üvölt, menekülni próbál,
amikor az apja kocsijába kell ülnie. Ráadásul mindez két rendőr előtt zajlik, őket azért rendelték ki, hogy ne történjen atrocitás a gyerek átadásakor" - mesélte az Origónak Nyíri Iván.
A nagyapa hangsúlyozta azt is, bár a gyerek két és fél évesen hagyta el Magyarországot, erősen kötődik ide: gyönyörűen beszél magyarul,
az óvodai ünnepségekre magyar népdalokkal készül.
A közgazdász 2011 óta minden követ megmozgatott, hogy hazajuttassa családját:
három levelet írt Francois Hollande francia elnöknek.
Közbenjárására Navracsics Tibor korábbi igazságügyi miniszter is kérte a helyzet rendezését Vivian Reding uniós biztostól.
Nyíri egyszer még a Gendarmerie (a francia csendőrség) vezetőjével is elutazott Bora Borára, hogy kérjék Noahék kiadatását - hiába.
A helyi hatóságok szerinte minden kísérletet elszabotáltak.
Nem tudott hatni rájuk a párizsi magyar konzul sem, ő 2012-ben és 2013-ban látogatott el a tengeren túli közösségbe, de dolgavégezetlenül tett meg több tízezer kilométert.
A francia polinéz elnöki köztársaság rendszerének fertőzöttségét jellemzi, hogy korrupciós vád miatt
tavaly négy év felfüggesztett börtönre ítélték Gaston Flosse elnököt is,
stábja ugyanakkor érintetlen maradt. Ez a jogászokból álló csoport ejtette csapdába a lányomat és az unokámat is - állítja Nyíri Iván.
A férfit megdöbbentette a Kúria friss döntése is: hiába vádolta a magyar ügyészség a férjet személyi szabadság megsértésével, az ítélőtestület most elfogadta, hogy Patríciának Bora Borán kell elválnia a férjétől.
Ott, ahol a nőt ügyvédjei is cserbenhagyták az évek óta húzódó válóper során. „Ha most nem érezték, hogy
bajba jutott magyar állampolgárokon kell segíteni,
akkor nem tudom, mikor fogják" - jegyezte meg keserűen.
A francia budapesti nagykövetség közleményben válaszolt Nyíri akciójára. Ebben azt írják, a család magánjellegű drámája fájdalmas az összes érintett fél számára - a helyzetet viszont párbeszédes úton,
jogi keretek között kell megoldani.
A nagykövetség egyúttal elutasított minden, a francia igazságszolgáltatás függetlenségét kétségbe vonó megjegyzést.
Mozgásba lendült a magyar diplomáciai gépezet is: Szijjártó Péter sajtótájékoztatót tartott az ügyben, szinte párhuzamosan az éhségsztrájk kezdetével.
A külügyminiszter hangsúlyozta, minden tőlük telhető segítséget megadnak Patrícia és Noah kiszabadításához - ő már márciusban tárgyalt erről francia kollégájával, Laurent Fabiussal, és június 22-én, az Európai Tanács külügyi ülésén is felveti a témát.
Szijjártó nem akarta kommentálni a Kúria döntését,
de hangsúlyozta, a család kimentése nem jog, hanem emberség kérdése. Különösen az után, hogy a francia polinéz hatóságok is elismerték: hamis papírokat kaptak a férjtől, de ennek ellenére sem engedik Magyarországra a kis Lee Noaht.
Nyíri Iván szerint a lánya és az unokája is keményen megszenvedi a kényszerű rabságot.
„Bora Bora nem csak luxusszállodákból és strandokból áll. A lakók szegények,
terjed a dengue-láz, amit mi is elkaptunk,
hegyekben áll a szemét az udvarokon, nincs kórház, szakszerű orvosi ellátás sem a szigeten" - mondta az Origónak.
Mint mesélte, unokája Skype-on mindennap látja itthon hagyott játékait, kutyáját, és hazavágyik. Anyjának esténként arról beszél, bárcsak lenne egy varázsgombja, amit megtekerve hazarepülhetne Budapestre.