A palesztin kisgyerek halála terrorcselekmény (...), nem engedhetjük meg a terroristáknak, hogy veszélyeztessék a palesztinok életét"
- hangsúlyozta közleményében Móse Jaalon.
Az eset Ciszjordániában, a Nablusz melletti Kafr Duma faluban történt péntekre virradóra. A családi házat éjszaka gyújtották fel, amikor a benne lakók még aludtak. Palesztin biztonsági források szerint négy zsidó telepes gyújtotta fel a házat.
Luba Szamri izraeli rendőrségi szóvivő szerint nacionalista indíttatású támadás történt. Mint mondta, a ház falára olyan feliratot firkáltak, amely egy zsidó szélsőséges szervezetre utal. A szervezet azzal fenyegetőzik, hogy az izraeli kormány minden egyes olyan lépéséért, amely a ciszjordániai telepbővítéseket korlátozza, bosszúval fog fizetni.
Az izraeli hatóságok a hét folyamán két illegálisan felhúzott telepesházat számoltak fel Béjt Élben a telepesek heves tiltakozása ellenére, és több tucat embert költöztettek ki egy másik telepről Nablusz közelében.
A szóban forgó szélsőséges zsidó csoport az elmúlt öt évben több ciszjordániai mecsetet gyújtott fel a kormány telepekkel szembeni fellépése miatt.
"Ez a civilek elleni támadás nem más, mint egy barbár terrorcselekmény" - hangsúlyozta Peter Lerner alezredes, az izraeli hadsereg szóvivője.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt - elmondása szerint - sokkolták a történtek.
Ez egy terrortámadás. Izrael határozottan fellép a terrorizmus ellen, nem számít, kik az elkövetők"
- mondta, hozzátéve, "minden eszközt" felhasználnak ahhoz, hogy a tetteseket bíróság elé állítsák.
Mahmúd Abbász palesztin elnök egyik szóvivője Izrael felelősségéről beszélt a gyújtogatással kapcsolatban. "Nem történne ilyen bűncselekmény, ha az izraeli kormány nem ragaszkodna a telepbővítésekhez, és nem védené a telepeseket" - mondta.
Ez volt a legsúlyosabb ciszjordániai incidens azóta, hogy egy évvel ezelőtt három szélsőséges zsidó élve elégetett egy palesztin tizenévest, bosszúból három elrabolt izraeli meggyilkolása miatt. A palesztin fiatal halála és az izraeli hatóságok által kezdeményezett tömeges ciszjordániai letartóztatások vezettek el a Gázai övezetet irányító Hamász és az izraeli hadsereg közötti tavaly nyári konfliktushoz és Izrael Erős Szikla hadműveletéhez.