Floridában évente átlagosan 2-12 leprás esetet regisztrálnak, idén azonban eddig már kilencen megbetegedtek.
Szakértők szerint a tatuk okolhatóak a bajért.
A tatu a lepra természetes hordozója, és bár nem könnyen, de az ember is elkaphatja a súlyos bőr- és idegrendszeri károsodást okozó kórt, ha kapcsolatba kerül vele.
A lepra ritka betegség az Egyesült Államokban, évente 50-100 eset fordul elő. Cseppfertőzéssel terjed, akárcsak a tbc, amelynek a kórokozójához a Mycobacterium leprae hasonlít, de az emberek 95 százaléka immúnis rá – mondta a CNN amerikai hírtelevíziónak Sunil Joshi floridai orvos.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 2010-ben világszerte több mint 220 ezer esetet regisztráltak, a legtöbbet Afrikában és Délkelet-Ázsiában.
Hónapokig, de akár évekig is lappanghat a kórokozó, mielőtt jelentkeznének a betegség első tünetei, általában sebek a bőrön.
Mivel az építkezések miatt szűkül az életterük, a tatuk újabban nappal is megjelennek, és így kapcsolatba kerülnek az emberekkel.
A lepra – más néven Hansen-betegség – könnyen gyógyítható, ha időben felismerik, de életveszélyessé válhat kezelés nélkül.
A hatóságok figyelmeztették a floridaiakat, hogy ne nyúljanak tatuhoz, amely az egész állam területén elterjedt. Ráadásul most van a szaporodási szezon, és egyre gyakrabban látni az állatokat a kicsinyekkel együtt mindenfelé.