Németországban költőpénz helyett utalványokat kaphatnak a nyugat-balkáni származású menedékkérők a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal elképzelése szerint.
Manfred Schmidt, a hivatal elnöke úgy vélte, a nyugat-balkáni menedékkérők ellátásában törekedni kell a természetbeni juttatás elvének következetes érvényesítésére. Hozzátette:
a jog engedi, hogy másként kezeljék a nyugat-balkáni menedékkérőket
és a polgárháború sújtotta Szíriából érkezőket.
A törvény szerint ugyanis csökkenteni lehet mindazok juttatásait, akik csak a pénz miatt kérnek menedékjogot - mondta az elnök. Jelezte,
azt kívánják elérni, hogy kevésbé legyen vonzó Németország a gazdasági okból menedékjogot kérőknek.
Megjegyezte, a nyugat-balkáni kérelmezők közül többen az elutasítás után ismét megjelentek, és újabb eljárást kezdeményeztek, "hiszen a három-négy hónap alatt Németországban megszerzett pénzből a hazájukban kilenc-tíz hónapig meg tudnak élni".
A hivatal elnöke Thomas de Maiziere belügyminiszter, a konzervatív CDU politikusának korábbi bejelentését konkretizálta, miszerint felülvizsgálják a menedékkérőknek járó juttatásokat, és megvizsgálják, hogy miként lehet alakítani a természetbeni juttatások és pénzbeli támogatás arányát.
A menedékkérőket az eljárás első szakaszában a tartományi központi befogadóállomásokon helyezik el, ahol
szállást és ellátást is kapnak, valamint költőpénzt, egy egyedülálló menedékkérő esetében havonta 143 eurót.
Amikor viszont a központi állomásról önkormányzati fenntartású szállásra kerülnek, már önállóan gondoskodnak a létminimum fenntartásához szükséges beszerzésekről egy nagyobb költségkeret révén. Ezen a ponton váltanák fel a tervek szerint utalványokkal a készpénzt.
A készpénzjuttatás csökkentését elutasítják a parlamenti ellenzéki pártok és a CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokraták (SPD) is.
Sanyargatják az embereket abban a reményben, hogy nem jönnek többé Németországba
- mondta Burkhard Lischka, az SPD szóvivője.
A kormányzat erre is törekszik, és egy sor további intézkedéssel igyekszik csökkenteni a Nyugat-Balkán Európai Unión kívüli térségéből - Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Macedónia, Montenegró és Szerbia - érkezők számát a menedékkérők körében.
Szó van arról is, hogy Bosznia-Hercegovina, Macedónia és Szerbia után a
másik három nyugat-balkáni államot is átsorolhatnak a biztonságos származási országok közé.
Így különösebb vizsgálat nélkül elutasíthatják a kérelmet, és Németország elhagyására kötelezhetik a kérelmezőt.