Abbott Margaret Thatcherről mondott beszédet; ez volt az első jelentősebb nyilvános szereplése azóta, hogy kiszorították a hatalomból.
Beszédének egy részét a Vaslady helyett a menekülteknek szentelte.
A volt kormányfő – aki egyébként papnak készült – úgy vélekedett, hogy a „szeresd felebarátodat” elve a menekültekre nem vonatkozik, és az alkalmazása „katasztrofális hiba” elkövetésére késztette Európa nagy részét.
Felszólította Európát, hogy kövesse Ausztrália példáját, „álljon ki magáért”, és zárja le a határait a menekültek előtt”.
„Ausztrália tapasztalata azt bizonyítja, hogy egyetlen módja van az emberek eltántorításának attól, hogy elinduljanak távoli vidékekről: ha nem engedjük be őket” – idézte a szavait a Guardian.
Abbott kormányfősége idején Ausztrália szigorú határellenőrzést vezetett be, a menekülteket szállító hajókat visszafordítják.
Abbott szerint úgy kellene politizálni, ahogyan Thacher tette, aki alakította a világot ahelyett, hogy passzívan reagált volna a történésekre.
„Ha még velünk lenne, akkor a legfontosabb dolgokra koncentrálna: a nemzete sorsát és kultúráját megváltoztató népességcserére, a szíriai és iraki háború megnyerésére és a nyugati civilizáció megerősítésére a militáns iszlám kihívásával szemben” – fogalmazott.
Megismételte korábbi érveit, amelyek szerint a menekültek, mihelyt Európába vagy Ausztráliába érkeznek, „bármennyire elkeseredettek is, gazdasági bevándorlónak minősülnek”.
Mivel szerinte egyedül Ausztrália volt képes megállítani a menekülteket, figyelembe kellene venni a példájukat.
„Egyetlen ország vagy kontinens sem nyithatja meg a határait mindenki előtt anélkül, hogy alapvetően meggyengítené önmagát. Ezt kockáztatják most az európai országok a rosszul értelmezett önzetlenségük miatt” – jelentette ki.