Törökországgal együttműködve kell véget vetni a menekültkrízisnek a görög–török európai uniós külső határon.
Legalizálni kell a migrációt"
– mondta Angela Merkel német kancellár kedden Berlinben.
"Láttuk mi is a hírt, de egyelőre óvatossággal kezeljük a bejelentést, nem tiszták még a részletek. Tájékozódunk az ügyben" – mondta az Origónak Angela Merkel tervéről Kovács Zoltán kormányszóvivő. Szerinte a kormánynak azért is érdemes óvatosnak lennie, mert "az EU álláspontja hétről hétre változik", miközben a magyar álláspont következetes. Való igaz, a kormány, ahol lehet, elmondja, hogy szerintük meg kell védeni az EU határait.
Merkel az MTI tudósítása szerint azt is elmagyarázta, hogyan működne a migráció legalizálása. Először össze kell hívni egy EU–Törökország csúcstalálkozót, amelyen dönteni kell egy "legális menekültkontingens" áttelepítéséről. Ha ez a megállapodás megvan, el lehet kezdeni utaztatni az embereket Európa felé.
A legalizálás viszont csak kvótákkal működhet.
A kancellár szerint "ragaszkodni kell a terheknek a tagállamok közötti méltányos megosztásához, különben nem fog működni a rendszer".
Az EU keleti tagállamai – köztük Magyarország – elutasítják a menekültkvóták ötletét. Kovács Zoltán az Origónak most is azt mondta, hogy
a magyar kormány álláspontja nem változott.
A kormányban azt sem tudják jelenleg, hogyan lehetne megoldani a menekültkontingens átvételét az EU-ban jelenleg érvényes keretek között. "Az Európai Unióba való belépés szabályai nem változtak meg. Ezeket a szabályokat be kell tartani" – fogalmazott a kormányszóvivő.
A szabályok megváltoztatásához egyébként az EU-ban végső soron a tagállamok állam- és kormányfőinek egyetértése szükséges.
Érdekes fejlemény, hogy amikor Angela Merkel a migráció legalizálásáról beszélt, mellette állt Horst Seehofer bajor miniszterelnök.
Ez önmagában nem lenne furcsa, hiszen a két politikus szövetséges, pártjaik, a CDU és a CSU együtt kormányozzák Németországot (koalícióban a szociáldemokrata SPD-vel). Merkel és Seehofer viszonya azonban a közelmúltban megromlott, Seehofer még nyilvános ultimátumot is adott a kancellárnak.
Az MTI most viszont azt írja, hogy a migráció legalizálásáról Merkel és Seehofer még vasárnap állapodott meg. Horst Seehofer korábban Orbán Viktor magyar miniszterelnök szövetségesének számított. Idén ősszel a bajor miniszterelnök akkor is kiállt Orbán mellett, amikor Európában sorra kapott kemény kritikákat a szerb határra állított kerítés miatt. Seehofer akkor azt mondta, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök
megérdemli a támogatást
a menekültválság kezeléséért. Ha Seehofer is beáll a kvótarendszert támogatók sorába, akkor a magyar kormányfő nyilvánvalóan fontos szövetségest veszít.
A német koalíciós pártok az után kezdtek el egyeztetni a migrációs válság kérdéseiről, hogy egyre több vita alakult ki közöttük a menekülthelyzet kezelése miatt. A bajor miniszterelnök például azt követelte Angela Merkeltől, hogy vessen véget a nyitott határok politikájának. Vasárnap a berlini kancellári hivatalban egyeztettek a politikusok, de abban állapodtak meg, hogy a tárgyalásokat a héten is folytatják.
Kvótaügyben Orbán Viktor következő nagy csatájának időpontja november 12. lehet. Aznap lesz ugyanis egy informális EU-csúcs, amit a schengeni egyezmény megmentése érdekében hívott össze Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke kedden. Ez az egyezmény teszi lehetővé, hogy útlevél-ellenőrzés nélkül lehessen átsétálni például Esztergomból a szlovákiai Párkányba a Mária Valéria hídon. A máltai találkozón az uniós vezetők 160 ezer migráns EU-n belüli elosztásáról – azaz a kvótarendszerről – is tárgyalnak majd.