Csak lépésről lépésre lehet haladni, a menekültek számát Törökországgal, Görögországgal és az EU-val együttműködve lehet csökkenteni – mondta Angela Merkel német kancellár kedden Berlinben, miután egy sajtótájékoztatón megkérdezték tőle, mit szól Horst Seehofer bajor miniszterelnök követeléséhez. Seehofer korábban azt követelte egy lapinterjúban Merkeltől, hogy a kancellár legkésőbb vasárnapig, november 1-jéig hagyjon fel az úgynevezett nyitott határok politikájával.
Német sajtóértesülések szerint a kancellár szombaton és vasárnap is találkozik majd a bajor kormányfővel. Merkel a sajtótájékoztatón így fogalmazott:
Nem lehet gombnyomással megoldani a válságot".
Merkel szerint november 1-je "érdekes nap" lesz, mert akkor tartják Törökországban a parlamenti választást, és utána hozzá lehet kezdeni az EU és Törökország válságkezelő akciótervének a végrehajtásához.
Horst Seehofer arra is felszólította Angela Merkelt, hogy tárgyaljon Werner Faymann osztrák kancellárral, mert Ausztria elfogadhatatlan módon, értesítés nélkül menedékkérőket szállít a bajor–osztrák zöldhatárra.
Hozzátette: a nyitott határok politikájának befejezéséhez az a legfontosabb, hogy Angela Merkel telefonáljon osztrák kollégájának.
Szerinte a határok megnyitásához is elég volt egy telefon.
A német kancellár erre azt mondta, hogy tavasz óta állandó kapcsolatban áll az osztrák partnerekkel. Az egyeztetés folyamatos, így "ma is, holnap is és holnapután is" tárgyalnak a válságkezelésről – mondta Angela Merkel.
Horst Seehofer a Keresztényszocialista Unió (CSU) párt elnöke. Ennek a pártnak szövetségese Merkel pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU). Seehofer követeléseit a CDU is elutasította. Julia Klöckner, a CDU egyik alelnöke szerint Seehofer követelése ultimátum, ez az eszköz pedig nem segíti a válság megoldását.
Horst Seehofer mellett a bajor belügyminiszter, Joachim Herrmann is élesen bírálta Ausztriát, és ugyancsak felszólította Merkelt, hogy vegye fel a kapcsolatot Werner Faymann-nal. Az osztrák hatóságokkal korábban jó volt az együttműködés, de most "egyértelműen felső utasításra" egyszerűen lerakják a menekülteket a határon, és nincsenek tekintettel Bajorország helyzetére – mondta a CSU-s politikus a Bayerischer Rundfunk (BR) tartományi közszolgálati médiatársaságnak.
Joachim Herrmann adatai szerint a bajor rendőrség szeptember 5. óta 318 ezer menedékkérőt regisztrált a határon, további 59 ezer embert pedig a tartományi befogadóállomásokon vettek nyilvántartásba.
Hétfőn 11 154 menekültet regisztráltak a bajor–osztrák határon.
A bajor miniszterelnök hetek óta hevesen bírálja a kancellár menekültpolitikáját, és a menedékkérők beáramlásának korlátozását követeli.
Közben a menekültválság miatt tovább gyengült a CDU/CSU pártszövetség választói támogatottsága. Az INSA közvélemény-kutató intézet keddi adatai szerint a pártszövetségre a választók 35 százaléka szavazna, ha most vasárnap lennének a parlamenti (Bundestag-) választások. Ez 2 százalékpontos csökkenés az egy héttel korábbi állapothoz képest, és jelentős visszaesés a 2013-as Bundestag-választáson elért 41,5 százalék után.
A Bild című lap megbízásából készített felmérés szerint viszont még így is messze a CDU/CSU szövetség a legerősebb politikai erő Németországban, és a második helyezett SPD csupán 24,5 százalékon áll. Az INSA kutatásai szerint legutóbb 2012 áprilisában, a görög államadósság-válság mélypontján állt ilyen rosszul a pártszövetség: akkor is 35 százalékos volt a támogatottsága.