"Dehogy mentem bulizni a hétvégén, iszonyatosan hideg volt" – ha van mondat, amit minden brüsszeli megismételt az elmúlt három nappal kapcsolatban, az biztosan ez volt.
A belga főváros lakói rezignáltan veszik tudomásul, hogy lakóhelyükön négyes szintű terrorriadó van érvényben. A metró nem jár, az iskolák zárva vannak, a többségnek azonban
hétfőn ugyanúgy be kellett mennie a munkahelyére,
mint máskor, és a kávézók, éttermek sem feltétlenül tartanak már zárva.
A központi pályaudvar előtt jelenleg
a legnagyobb látványosság egy páncélautó,
és körülbelül tíz tévéstáb, ők jobb híján azt veszik, hogy nem történik semmi.
Ezt már Tamás mesélte nekünk telefonon, akit éppen akkor sikerült elérnünk, amikor besétált a városba, hogy körülnézzen.
„A főtéren csak a turisták lézengenek, szerintem ők még élvezik is, hogy végre nincs tömeg, de hétfőn amúgy is ez a jellemző. A teraszos kávézók is kinyitottak, bár tény, hogy sokkal több az utcákon a rendőrautó” – mondta a magyar fiatal, aki már jó ideje Brüsszelben él.
Tamás szerint a metró ugyan hiányzik, de a buszok, az autók és persze a taxik ugyanúgy járnak, meg lehet oldani a közlekedést. A hétvégén azonban ő is otthon maradt, bár nem feltétlenül a lezárások miatt.
„Borzalmasan rossz volt az idő.
Néhány barátom azért bement a városba, de ők meg úgy jöttek vissza, hogy semmi nincs nyitva” – tette hozzá.
Inkább a négy fal között maradt az a Brüsszelben praktizáló magyar nőgyógyász is, aki a televízióban követte az eseményeket.
„Még a konditerem sincs nyitva, de amúgy is annyira hideg volt, nem lett volna kedvem sehova menni. Remélem, a terroristák is szétfagynak ebben az időben” – tréfálkozott.
Azt azért persze nem lehet mondani, hogy vidám a város, Szalay Tamás Lajos szerint legalábbis elég
nyomasztó, ami Brüsszelben történik.
Ujhelyi István szocialista európai parlamenti képviselő kabinetfőnöke a családjával él Brüsszel külvárosában, és bár ezen a héten a parlament Strasbourgba hurcolkodott át, ő az iskolai szünet miatt maradt, hogy tudjon segíteni. Azt mondta:
„Szombaton voltam a belvárosban, a máskor mindig nyüzsgő Flagey tér teljesen kiürült, csak egy-két hely volt nyitva, de ott sem a teraszokon, hanem bent ültek a vendégek,
az ajtókban pedig civil biztonsági őrök álltak."
Ez persze nem jelenti azt, hogy a városban teljesen megállt az élet. Ahol például a kabinetvezető lakik, sokan mentek kirándulni, és babakocsival sétáltak a családok. A helyi kisbolt is nyitva van, így azzal sincs gond, hol vásároljanak.
Az otthon maradt családok segítik egymást, figyelnek a másikra,
a magyar nagykövetség pedig folyamatosan küldi a tájékoztató leveleket.
Más a helyzet az európai negyedben, ahol most a szokásosnál jóval kevesebben dolgoznak, mivel ezen a héten Strasbourgban vannak a plenáris ülések. A képviselők és munkatársaik ezért most mind elutaztak a francia városba, bár volt olyan, aki nem kockáztatott.
„Ismerek olyan tolmácsokat és adminisztrátorokat, akik a terrorfenyegetés miatt nem voltak hajlandók vonatra ülni” – mondta.
Brüsszelből ilyenkor egyébként több ezren kelnek útra Strasbourg felé, a vonattársaságok általában külön kocsikkal készüknek a rohamra.
Az Európai Parlament épületében is szigorodtak a belépési feltételek, jelenleg
csak az egyik bejárat van nyitva,
és a képviselőkön kívül most már mindenkinek át kell haladnia a biztonsági kapun.
Vigyáznak az iskolákra is. Bár gyermekei egy EU-s iskolába járnak, amit egyébként is fokozottan védenek, Szalay Tamás Lajos szerint a párizsi támadások óta még drákóibb szabályok léptek életbe.
„A felsőbb osztályba járók eddig külön engedéllyel elhagyhatták az épületet, de a terrortámadások után ezt visszavonták.
Reggel nyolc körül bezárják az iskolát, utána se ki, se be a tanítás végéig.
Azt sem engedik be, aki elkésett” – mondta.
Egy dologban mindenki egyetértett: hosszú távon ezt nem lehet fenntartani.
„Senki nem tudja, meddig tart a riadó, de egy városnak működnie kell. Az persze csak ez után fog kiderülni, milyen érzés lesz majd visszatérni a hétköznapokba” – tette hozzá.