A Krím félsziget számos településén nem működik az áramszolgáltatás, közölte kedden az Oroszország által 2014-ben bekebelezett dél-ukrajnai autonóm terület miniszterelnöke, Szergej Akszjonov.
A minisztertanács ülésén Akszjonov azt mondta, hogy
számos település egyáltalán nem kap áramot,
a hálózatok felváltva történő lekapcsolásának menetrendjével megbízott vezetők nem birkóztak meg a feladattal.
A legrosszabb forgatókönyv szerint az áramellátással kapcsolatos jelenlegi helyzet egészen december 22-ig elhúzódhat.
A félsziget a Krímet a Krasznodari területtel összekötő "energiahíd" létrehozása után válik függetlenné az energiaellátás terén Ukrajnától. A 850 megawatt kapacitású vezetéket a Kercsi-szorosban fektetik le.
Dmitrij Kozak orosz miniszterelnök-helyettes bejelentette, hogy tekintettel a kialakult helyzetre,
felgyorsítják az energiahíd építését,
és december közepére jelentősen csökkennek a Krím energiaellátási gondjai. Az év végéig a létesítmény teljes egészében üzemelni fog - ígérte.
Az Ukrajnából a Krímet ellátó áramszolgáltatás vasárnapra virradó éjjel állt le, miután ismeretlenek felrobbantották az áramot szállító vezeték két tartóoszlopát.
A helyszínt krími tatár aktivisták, valamint a Jobboldali Szektor ukrán nacionalista szervezet emberei vonták ellenőrzésük alá, egyben akadályozták munkájukban a vonal helyreállítására érkezett szakembereket. A vezeték megrongálásának tényét Kijev is megerősítette.
Hétfőn az áramtakarékosság miatt munkaszüneti nap volt a Krímben. Szimferopolban felváltva kapcsolják le a fogyasztókat, egész kerületek maradnak áram nélkül. Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma
rövidesen 300 generátort szállít a félszigetre,
amelyek a lakosság áramellátását hivatottak biztosítani.
Jelenleg a Krím elektromosenergia-szolgáltatását négy hőerőmű, 13 hordozható - gázturbinás - berendezés, szélerőművek és napkollektorok biztosítják. Az energiarendszer jelenleg 350 megawatt energiát termel, a szükségletek pedig elérik az 1000 megawattot. A hideg beköszöntével több helyen bekapcsolták a villanymelegítőket.
A Krimenergo vállalat kidolgozta az árambiztosítás menetrendjét, amely szerint elvileg két óránál tovább egyetlen lakás sem maradna áram nélkül.
Ennek ellenére jelenleg több mint 1,1 millió ember otthonában nincs áramszolgáltatás.
A szociális intézmények, iskolák és főiskolák működése az alternatív energiaforrások meglétének függvénye - közölte az oktatási minisztérium.