Vasúti vagonra mászott fel egy menekült a macedón-görög határon, mondta a görög rendőrség szóvivője. A vagon magasfeszültségű vezeték alatt áll, és a feltehetően marokkói férfit halálos áramütés érte. Társai lehozták a testét, és egy lepedővel takarták le – írja a B92.
Néhány marokkói a holttesttel a határ felé indult, de a görög rendőrök könnygázzal állították meg őket.
A határon két ezer ember próbál bejutni Macedóniába. Azt skandálják, hogy „Nem vagyunk terroristák!”, illetve „Merkel, légy szíves, ments meg minket!”
A helyszínen tartózkodó segélyszervezetek szerint a káoszról a görög rendőrök tehetnek, akik nem tartóztatják fel azokat, akiket nem engednek be Macedóniába. A szkopjei kormány november 19-én úgy döntött, hogy csak az iraki, a szíriai és afganisztáni – korábban már regisztrált – menekülteket engedi be az országba. A többieknek, akiket „gazdasági migránsoknak” neveznek,
azt üzenték, hogy menjenek haza.
Hasonló lépésre szánt el magát Szlovénia, Horvátország és Szerbia is.
A kirekesztett és elégedetlen tömegben az irániak a leghangosabbak. Nem engedik meg a szíriaiaknak, hogy eljussanak a határátkelőhöz. Az úton, 120 méterre a határtól, hordókból, ágakból és fémdarabokból barikádot emeltek, és senkinek sem engedik meg, hogy továbbmenjen.
Az irániak és a pakisztániak gyakran
összeverekednek a kivételezettnek tartott afgánokkal.
A két tábor kövekkel dobálja egymást. A jelentések szerint legalább ketten megsérültek.
A macedóniai átkelésre váró menekültek egy mezőn gyülekeznek, a görög rendőrök kordonnal próbálják megvédeni őket.
A macedón kormány korábban úgy döntött, hogy 50 kilométer hosszú kerítést épít a határon. A 3 méter magas kerítéstől azt várják, hogy a meglévő beléptetési pontok felé tereli a menekülteket. A napokban több alkalommal előfordult, hogy a menekültek megpróbálták megkerülni a kerítést. Szerdán egy macedón rendőr a levegőbe lőtt, hogy megállítsa a menekülteket.
A menekültek drótvágó eszközöket is szereztek, és
a kerítés egy részét már lebontották.
A macedón rendőrség könnygázzal próbálja szétverni a pakisztáni, marokkói és iráni demonstrálókat.
Görögország 2 különvonattal szállítaná Athénba azokat, akik nem léphetnek be Macedóniába. Önkéntesek többnyelvű röplapokkal értesítik a menekülteket a vonatokról. Idomeni környékén jelenleg mintegy 5 ezren várják, hogy átkelhessenek a határon.
Előfordult, hogy egy menekültet megrázott a magasfeszültségű vezeték. Az eset után zavargások törtek ki.