A lépés válasz arra, hogy Észak-Korea szerdán végrehajtotta immár negyedik kísérleti nukleáris robbantását.
„Volt egy nagy robbanás, és emiatt minden országnak aggódnia kell” – jelentette ki a kísérletre utalva Joseph Aucoin altengernagy, az amerikai 7. flotta parancsnoka újságírók előtt Tokiótól délre, a USS Ronald Reagan repülőgép-hordozó fedélzetén.
A 7. flotta készen áll, hogy szükség esetén támogassa a Dél-Koreában állomásozó amerikai erőket – tette hozzá a brit Guardian jelentése szerint.
Dél-Korea pénteken helyi idő szerint délben újra megkezdte a Phenjan-ellenes propaganda sugárzását a határon felállított hangszórókon keresztül. Ezt a gyakorlatot az északiak már korábban „közvetlen hadüzenetnek” minősítették, amelyet megtorolnak.
A lépést Kim Dzsongun észak-koreai vezető feltételezett születésnapjára időzítették. A szöuli egyesítési minisztérium közlése szerint nincs kormánydöntés arról, hogy Észak-Koreának milyen feltételt kell teljesítenie ahhoz, hogy leállítsák az adást.
A brit lap emlékeztetett, hogy korábban általában az észak-koreai kormányzat állítólagos hozzá nem értésével, az emberjogsértésekkel, a dél-koreai demokrácia felsőbbrendűségével kapcsolatos üzeneteket, valamint a világpolitika híreit és időjárás-jelentést harsogtak a hangszórókon keresztül.
Tavaly augusztusban egyszer már felújították az adást, miután a demilitarizált övezetben egy felrobbant akna súlyosan megsebesített egy déli katonát. Az északiak válaszul ágyúkkal lőtték a hangszórókat, amire a dél-koreai tüzérség hasonlóképpen reagált.
Most egyelőre nem fajult idáig a helyzet. Mindössze annyi történt, hogy az északiak néhány órán belül szintén elkezdtek propagandaüzeneteket sugározni dél felé, hogy a katonák a hangzavarban ne értsék Szöul üzeneteit.
Szöulban pénteken bejelentették, hogy az állítólagos hidrogénbomba-kísérletre válaszul egyelőre nem zárják be az északiakkal közösen üzemeltetett Keszong ipari parkot, de a hadsereg fokozta kiberbiztonsági készültségét.
Barack Obama amerikai elnök csütörtökön beszélt dél-koreai partnerével és a japán kormányfővel, és biztosította őket arról, hogy az Egyesült Államok „rendíthetetlenül elkötelezett” országuk biztonságának garantálására.