A brüsszeli merényletsorozatban a belga egészségügyi miniszter kedd esti közlése szerint összesen 31 ember halt meg, és 250-en sérültek meg. A zaventemi repülőtéren 11 ember vesztette életét, míg a Maalbeek metróállomáson 20 ember. A támadásokat az Iszlám Állam vállalta magára.
Két magyar sérültje is van a brüsszeli merényleteknek.
Egyikük a magyar állandó képviselet munkatársa - erősítette meg az Origo információját a külügyminisztérium. Orbán Viktor miniszterelnök tatabányai sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy egyikük állapota nem súlyos. A másik sérült állapotáról nem beszélt a magyar miniszterelnök. Szijjártó Péter külügyminiszter Orbán Viktor sajtótájékoztatója előtt azt mondta, hogy egyik magyar sérült állapota sem súlyos.
A reggeli merényletsorozatot két robbanás nyitotta Brüsszelben. Nyolc óra körül robbantak a bombák a belga főváros zaventemi repülőterén.
Francis Vermeiren, a légikikötőnek otthont adó Zaventem település polgármestere szerint a terroristák a poggyászaikba rejtették a robbanószerkezeteket.
Taxival érkeztek a csomagjaikkal a repülőtérre. A pokolgépek a poggyászaikban voltak, amelyeket csomagszállító kocsikra raktak
- mondta a belga politikus.
A merénylők két robbanószerkezetet működésbe hoztak, és bár a harmadik gyanúsított is csomagszállítóra rakta a táskáját, ő pánikba eshetett, és
végül nem robbantotta fel a nála lévő pokolgépet.
A két robbantó életét vesztette.
A harmadik gyanúsítottat azóta is keresi a rendőrség, a sötét hajú férfi kiléte egyelőre ismeretlen.
Nem sokkal a reptéri robbantás után a brüsszeli uniós negyed közelében a metróban is bomba robbant. A merénylet Maalbeek metróállomás közelében történt.
A Zaventem repülőtéren éppen a robbanás idején landolt a Budapestről érkező járat. Az utasokat nem engedték kiszállni a gépből. Kétórás várakozás után egy biztonságosnak minősített hangárba vontatták a gépet, az emberek csak ott hagyhatták el a fedélzetet. Az utasok között volt Schiffer András, az LMP társelnöke is. Azt mondta, hogy a robbantásról a személyzet nem tájékoztatta az utasokat, de az interneten többen látták, hogy mi történt.
A reptéri merénylet szemtanúi horrorisztikus jelenetekről számoltak be.
"Az emberek sokkos állapotban jöttek ki a repülőtér épületéből a robbanás után. Mindenük véres volt. Mi kint voltunk, és egyből tudtuk, hogy ez egy támadás. Sokan futni kezdtek, mi elbújtunk egy sarok mögött" - mondta az RT-nek Rob Verreykken szemtanú. Arról is beszélt, hogy tudott beszélni az épületből kifelé jövő emberekkel. "Volt, aki látott embereket a földön feküdni lábak és más testrészek nélkül" - mondta Verreykken.
Bomba robbant Brüsszel Maalbeek metróállomásánál is reggel kilenc óra után nem sokkal. Ott akkor történt a robbanás, amikor a szerelvény elindult kifelé az állomásról. Szemtanúk szerint sokan voltak a kocsiban, az utasok között pánik tört ki.
Brüsszelben a robbantások után a legmagasabb szintre emelték a terrorkészültséget. A tömegközlekedés leállt, a hatóságok mindenkitől azt kérték, hogy maradjon otthon, a munkahelyén vagy az iskolában. A Brüsszelbe induló vagy oda érkező nagy sebességű Eurostar vonatok sem közlekednek.
A belga hadsereg katonai alakulatokat vezényelt a fővárosba.
"Megtörtént, amitől tartottunk" - mondta sajtótájékoztatóján Charles Michel belga miniszterelnök. A terrortámadásról azt mondta, hogy tragédia történt, és a keddi nap fekete nap Belgium történetében. "Ez a támadás vak, gyáva és erőszakos" - mondta. A miniszterelnök ugyanakkor mindenkitől nyugalmat kért.
Európa több országában is emelték a terrorkészültség szintjét. Magyarországon Pintér Sándor belügyminiszter bejelentette: kettes fokozatúra emelték a terrorfenyegetettségi szintet. A Terrorelhárítási Központ (TEK) páncélos járművei a budapesti ferihegyi repülőtérre mentek. A Kossuth téren, az M2-es metró kijáratánál is megjelentek a terrorelhárítók.
Franciaországban a terrortámadások miatt kormányülést tartottak. Francois Hollande, az ország elnöke azt tanácsolta a franciáknak, hogy ne utazzanak Belgiumba. A brit kormányfő összehívta a legfontosabb védelmi tanácsot, az úgynevezett "Cobra-tanácsot". Brüsszelben több helyszínen is házkutatások kezdődtek.
A merényletek négy nappal azután történtek, hogy Brüsszelben elfogták Salah Abdeslamot, a tavaly novemberi párizsi merényletek egyik kitervelőjét. A férfi újabb terveket szőtt Brüsszelben, és fegyverei is voltak - erről a belga külügyminiszter beszélt vasárnap. Didier Reynders információi szerint Abdeslam azt állította rendőrségi kihallgatásán, hogy
készen állt újraindítani valamit Brüsszelből".
A hatóságok komolyan veszik az elhangzottakat, mert a nyomozók rengeteg fegyvert, köztük nehézfegyvereket találtak már az első vizsgálódások alkalmával - mondta a miniszter múlt héten. Arról is beszélt, hogy Brüsszelben új emberekből álló hálózat alakult ki Abdeslam körül.
"Orbán Viktor miniszterelnök megdöbbenéssel értesült a kedd reggeli brüsszeli merényletről, együttérez az áldozatok hozzátartozóival, a sérülteknek mielőbbi gyógyulást kíván" - olvasható a magyar kormány honlapján.
Áder János köztársasági elnök Fülöp belga királynak írt levelet, amelyben részvétét fejezte ki. A merényletek után több turisztikai látványosságra is a belga trikolór színeit vetítették.
A merényletek éjszakáján még nem sokkal éjfél előtt is rendőrségi helikopterek köröztek Brüsszel felett. A délutáni razziák során a rendőrök rajtaütöttek egy Schaerbeek nevű negyedben található lakáson, ahol vegyi anyagokat, egy szögekkel teli robbanószerkezetet és az Iszlám Állam zászlaját találták.