“Robert Fico kemény menekültellenes politikát képviselt az Európai Unióban, ennek eredménye viszont nem a szélsőségesek kontrollja, hanem a szélsőségesek parlamentbe jutása lett” - ezt nyilatkozta a The Guardiannek Dalibor Rohac, az American Enterprise Institute nevű amerikai társadalomtudományi kutatóközpont munkatársa. (Az intézet egyébként az amerikai Republikánus Párthoz köthető. Ennek egyik elnökjelölt-aspiránsa, Donald Trump is kemény bevándorlásellenes jelszavakat dob be időnként az előválasztási küzdelemben.)
A BBC is arról ír, hogy a szlovák miniszterelnök menekültellenes retorikája hozzájárult a szélsőjobboldali Mi Szlovákiánk - Néppárt (LS-NS) sikeréhez. A cikk szerzője szerint Fico baloldali pártja, az Irány - Szociáldemokrácia is az “invázió” jelszavával kampányolt, elemzők pedig előre figyelmeztettek, hogy ez
kiszabadíthatja a szellemet a palackból.
“Ők most azt mondják, igazuk lett” - írja a cikk szerzője.
A The Telegraphnak szinte ugyanezt mondta Samuel Abrahám, szlovák politikai elemző. “Kotleba (a Mi Szlovákiánk vezetője) egy neonáci. Fico nacionalista retorikát alkalmazott migránsügyben, és ez megerősítette a szélsőjobboldalt Szlovákiában” - idézi a politológust a lap.
A kommentárok arra is kitérnek, hogy hasonló helyzet Kelet-Közép Európa más államaiban, sőt egész Európában előállhat. Kotleba sikere “ha úgy vesszük, lecke lehet Közép-Európa és az egész kontinens számára” írja a BBC.
Cikkében a Telegraph is megemlíti, hogy Közép-Európában több állam is “keményebben lép fel” a menekülthullámmal szemben, legalábbis szavakban. Magyarországot nem nevesíti a szerző. A katari székhelyű al-Dzsazíra beszámolójában azt írja, hogy Fico “erősen menekültellenes politikája”
hasonlít Orbán Viktor magyar miniszterelnök álláspontjára.
A Guardian szerint a baloldali Fico bevándorlásellenes nézetei “fedésben vannak” a szomszédos Lengyelország és Magyarország hivatalos politikájával.
A szombaton lezajlott választásokon a legtöbb voksot Robert Fico kormánypártja kapta: az Iránynak a szavazatok 28,28 százalékát sikerült megszereznie, ez 49 parlamenti mandátumot jelent számukra.
Ez mintegy harmadával kevesebb, mint amennyivel jelenleg Ficóék a 150 fős pozsonyi parlamentben rendelkeznek, és nem teszi lehetővé számukra, hogy
önállóan alakítsanak kormányt.
A Marián Kotleba pártja, Mi Szlovákiánk - Néppárt az ötödik helyre futott be 8,04 százalékkal. A pártnak 14 képviselője lesz a szlovák törvényhozásban.