Az Arab Youth Survey eredménye szerint az arab fiataloknak csupán a 13 százaléka tudja elképzelni magáról, hogy támogatná az Iszlám Államot még akkor is, ha a szervezet nem lenne annyira brutális és erőszakos.
Ez hatszázalékos csökkenést jelent tavaly óta. 37-ről 50 százalékra nőtt közben azoknak az aránya, akik úgy vélik, hogy a csoport jelenti a legnagyobb problémát a Közel-Kelet számára – számolt be a brit Guardian.
A legtöbben a munkahelyek és lehetőségek hiányát nevezték meg annak okaként, hogy erősödik az Iszlám Állam. A felmérést 16 országban végezték, és ezek közül nyolcban
a munkanélküliség többeket hajt a dzsihádisták soraiba, mint a vallási meggyőződés.
A Világbank adatai szerint az arab országokban a legmagasabb a világon a fiatalkori munkanélküliség:
a 15–24 évesek negyedének nincs munkája.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, az ENSZ szakosított szervezete becslései szerint ez 75 millió embert jelent.
Nyolcadik éve mérik fel az arab országokban élő 200 millió fiatal véleményét. A legújabb jelentésből kiderült, hogy öt évvel az arab tavasz kezdete után a fiatalok többsége fontosabbnak tartja a stabilitást a demokráciánál, és folyamatosan csökken azoknak az aránya, akik optimistán tekintenek a jövőbe.
2012-ben még a megkérdezettek 72 százaléka gondolta úgy, hogy a forradalmak hatására jobb lesz a Közel-Kelet – ma már csak a 36 százalékuk hiszi ezt.
53 százalék tartja fontosabbnak a stabilitást a demokráciánál
(28 százalékkal szemben). 2011-ben az arab fiatalok 92 százalékának a demokrácia kivívása volt a legnagyobb vágya.
67 százalékuk azonban még most is szeretné, ha a politikai vezetők többet tennének a személyi szabadságjogok és az emberi jogok – különösen a nők jogainak – garantálásáért.