Behatoltak az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat Arab-félszigeti szárnyának (AQAP) kezén lévő Mukalla déli kikötővárosba a jemeni katonák és a Szaúd-Arábia vezette katonai szövetségben részt vevő Egyesült Arab Emírségek fegyveresei - jelentették tisztviselők és mukallai lakosok vasárnap.
Ahmed Szajíd bin Breik, Hadramaut tartomány kormányzója közölte,
megkezdődött Mukalla felszabadítása.
Ez az első alkalom, hogy katonák léptek be egy al-Kaida irányítású városba a jemeni konfliktus kirobbanása óta.
A hadramauti kikötőváros lakosainak beszámolói szerint vasárnap a szaúdi vezetésű koalíció gépei légicsapások sorozatát mérték Mukallára, mintegy 30 iszlamista fegyveres vesztette életét.
A helyiek elmondása szerint a koalíciós erők bevonulásával egy időben az AQAP fegyveresei megkezdték kivonulásukat a városból. Jemeni tisztviselők közlése szerint
helyi törzsi és vallási vezetők vették rá az al-Kaida harcosait arra, hogy békésen hagyják el a várost.
A fegyveresek a szomszédos Sabva tartomány irányába kezdték meg a kivonulást.
Mukallától mintegy 70 kilométerre északra többtucat páncélozott jármű és több száz katona készül a kikötővárosba történő bevonulásra - tették hozzá jemeni tisztviselők.
Egy jemeni katonai forrás elmondta, a vasárnapi légi támadásokat az al-Kaida ellen indított szárazföldi hadműveletekkel összhangban hajtották végre. A nemzetközileg elismert jemeni kormány és a vele szövetséges szaúdi katonai koalíció szombaton jelentette be az AQAP elleni offenzívát.
Mukalla az AQAP olajban gazdag, az Arab-tenger partja menti területeinek a központja.
A kikötőváros elvesztésével egyben a bevételeinek fő forrásától esnek el az iszlamisták,
akik megfigyelők szerint a katonai szövetség offenzívájával nem tudnak szembeszállni.
Jemen északi felét az Irán támogatását élvező lázadó síita törzsek és szövetségeseik tartják irányításuk alatt, míg a délnyugati országrészben a Abed Rabbó Manszúr Hádi vezette, nemzetközileg elismert kormány van uralmon, de csak külső segítséggel tartja fenn magát.
A Szaúd-Arábia vezette katonai szövetség tavaly márciusban avatkozott be a konfliktusba a jemeni kormány oldalán,
és idővel kiszorította a húszikat a délnyugati országrészből. A Jemenben uralkodó káoszt kihasználva azonban al-Kaida is megvetette lábát a távolra eső déli területeken, és a húszik és a jemeni kormány közötti harcok miatt viszonylag szabadon folytatta tevékenységét.
A jemeni konfliktus szemben álló felei csütörtök óta béketárgyalásokat folytatnak Kuvaitban. Iszmail Ould Sejk Ahmed, az ENSZ jemeni különmegbízottja korábban közölte,
a jemeni béke közelebb van, mint valaha,
még akkor is, ha tárgyalások kihívást jelentenek az elkövetkező napokban.