„Vizsgálatot indítottunk, hogy az offshore-pénzek nyomára bukkanjunk. De attól tartok, hogy nem kell nagy, adózatlan összegekre gondolni” – mondta egy márciusi tévéinterjúban Sigmundur David Gunnlaugsson izlandi kormányfő.
Emlékezetes szereplés volt, mert interjú közben a miniszterelnök felháborodottan felállt, az újságírók kérdésein méltatlankodva.
Most kiderült, hogy Sigmundur David Gunnlaugsson a feleségén keresztül dollármilliókat rejteget egy adóparadicsomban.
Sigmundur David Gunnlaugsson még a pénzügyi válság kirobbanása előtt gondolt arra, hogy talán a pénze jobb helyen is lehetne, mint egy otthoni bankszámlán. A kormányfő
2007 novemberében alapította a Wintris Inc. offshore céget a Brit Virgin-szigeteken.
A névleges vállalkozást a Karib-térségben az akkori barátnőjével, Anna Sigurlaug Pálsdóttirral hozták létre. Kezdetben a tulajdonosi hányad megoszlása 50-50 százalékos volt. Az izlandi politikusoknak a 25 százalékot meghaladó tulajdonrészt be kell jelenteniük, ám ezt a kormányfő eddig nem tette.
2008-ben sorra dőltek be a legnagyobb izlandi bankok (a Glitnir, a Kaupthing és a Landsbanki). Az ország mértékadó tőzsdeindexe 90 százalékot zuhant, az izlandi korona értéke pedig megfeleződött. Az ország még ugyanebben az évben csődöt jelentett.
Az izlandi válságért elsősorban a bankárokat tették felelőssé
a kétes, offshore cégeken keresztül futtatott hitelügyleteik miatt. Eddig 27 magas beosztású bankvezetőt ítéltek el az országban, de eddig egy politikus sem akadt horogra.
Sigmundur David Gunnlaugsson cégének, a Wintrisnek 2008. márciusban nyitottak számlát a Credit Suisse banknál, Londonban. Az offshore cégen keresztül 3,6 millió euró értékben tartottak izlandi államkötvényeket, amikor az országuk már a csőd szélén táncolt. A politikust 2009-ben megválasztották a Haladás Párt (jelenlegi kormányzópárt) elnökének. Abban az évben barátnője és üzlettársa megvásárolta tőle az 50 százalékos tulajdonészét.
Gunnlaugsson 2010-ben örök hűséget esküdött korábbi üzlettársának.
Sigmundur David Gunnlaugsson karrierje töretlenül ívelt felfelé, és 2013 májusában megválasztották Izland miniszterelnökévé.
A kormányfő és felesége az ország leggazdagabb családjaiból származnak. Hasonló háttérrel rendelkezik a pénzügyminiszter, Bjarni Benediktsson is. Róla is kiderült, hogy adóparadicsomban fialtatta a pénzét, mindössze a helyválasztás különbözik.
Benediktsson 2005-ben alapította a Falson & Co. nevű céget a Seychelle-szigeteken.
Az alapító okirat szerint a pénzügyminiszter 33 százalékot birtokol a vállalatból. A 25 százalékot meghaladó tulajdonrészt ő sem jelentette be.
Még egy kormánytagról derült ki, hogy köze van offshore cégekhez. Ólöf Nordal belügyminiszter férje a Dooley Securities vállalatban tartja a vagyonát.
A belügyminiszter visszautasította a vádakat. Szerinte azért nem illegális a tette, mert a vállalatot a férjének hozta létre, ő pedig nem végez operatív tevékenységet a cégben.
Sigmundur David Gunnlaugsson miniszterelnök a márciusi tévéinterjújában is hangsúlyozta, hogy alapos nyomozást folytatnak az offshore bankszámlák felkutatására.
Az izlandi adóhatóság 2015 nyarán egy 250 országon kívül bejegyzett cég nevéből álló listát is vásárolt, amin – mint most kiderült – szerepel a Wintris Inc., a Falson & Co. és a Dooley Securities is, de valahogy ez a három cégnév az adóhatóságnak nem szúrt szemet.
Az izlandi ellenzék a kormányfő lemondását és új választások kiírását követeli.