A "nagy háború" több mint félmillió elesett katonát, sebesültet és eltűntet követelő tíz hónapos öldöklésének kelet-franciaországi helyszíne az 1960-as évektől a német-francia megbékélés egyik fő jelképe. 1984-ben Helmut Kohl német kancellár és Francois Mitterrand francia elnök a douaumont-i katonai temetőben egymás kezét fogva emlékezett a szakadó esőben a csata áldozataira.
Francois Hollande a 100. évfordulónak hasonló szimbolikus jelentőséget szeretne kölcsönözni, jelezve, hogy
a válságokkal küzdő Európában a francia-német összefogás jelenti a megoldást.
"Nem a megbékélésre kell törekednünk a kancellárral, hiszen az adott. Hanem együtt kell kimondani, hogy mit szeretnénk tenni a populizmus betegségével megfertőzött Európáért" - mondta előzetesen a francia államfő.
A két ország vezetője vasárnap délelőtt együtt helyezett koszorút a Consenvoye-i német katonai temetőben, majd ellátogattak a verduni polgármesteri hivatalba, ahol először fogadnak német vezetőt. A megemlékezés csúcspontja délután volt, amikor is
gyerekek kíséretében Francois Hollande és Angela Merkel együtt látogattak el a douaumont-i katonai temetőbe,
ahol mintegy 130 ezer francia és német katona nyugszik. Eközben majd kilométerekről is lehet hallani a harangokat, amelyek az 1916 februárja és decembere között elesett 300 ezer német és francia katonáért fognak szólni.
A Volker Schlöndorff német filmrendező elképzelései szerint 3400 német és francia gyermek részvételével rendezett ünnepség után Merkel és Hollande is rövid beszédet mondott aktuális európai kérdésekről.
A két ország vezetője munkaebédjükön is európai kérdésekről tárgyaltak, többek között a
menekültválságról és a Brexitnek, Nagy-Britannia Európai Unióból való esetleges kilépésének a veszélyéről is,
erről június 23-án tartanak népszavazást a britek. A megemlékezés európai jellegének hangsúlyozására a felújított verduni emlékmű felavatásán jelen volt Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság és Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke is.
Nem ez az első alkalom, hogy Francois Hollande és Angela Merkel együtt emlékezik meg az első világháború évfordulójáról.
Két hónappal megválasztását követően, 2012. július 8-án a francia elnök a kelet-franciaországi Reims katedrálisánál a német-francia barátsági szerződés megkötésének 50. évfordulóján fogadta német kollegáját. 1962. július 8-án Charles de Gaulle akkori francia elnök és Konrad Adenauer német kancellár a reimsi székesegyházban közösen részt vett egy "békemisén". Néhány hónappal később írták alá a német-francia megbékélést megpecsételő Elysée-szerződést.