"Az alkotmányvédelmi hivatal 90 muszlim egyházközösség tevékenységét követi nyomon” – mondta Hans Georg Maaßen a német szövetségi alkotmányhivatal (BfV) elnöke.
Maaßen szerint kizárólag a szélsőséges vallási és politikai nézetű muzulmánokat figyelik meg.
Nincs minden Németországban élő muzulmán nyomában egy titkosügynök.
A BfV elnöke az országban élő muszlimok együttműködésével képzeli el a hatékony fellépést az extrémizmus ellen. A tartományok titkosszolgálati és rendőri vezetői hétfőn találkoznak Berlinben, ahol a hatékony terrorizmus elleni védekezésről és Németország terrorkitettségéről fognak tárgyalni.
A belső elhárítás vezetője még egy, április elején adott interjúban elismerte, hogy az alkotmányvédelmi hivatal
helytelenül mérte fel az Iszlám Állam és a menekülthullám összefüggését.
A BfV ugyan kezdettől fogva lehetőségként számolt azzal, hogy az Iszlám Állam megpróbálhat a menekültek között dzsihádistákat bejuttatni az Európai Unióba, de úgy vélték, hogy ez a hosszú vándorút viszontagságai miatt túlságosan kockázatos vállalkozás, ezért ezt a felvetést elvetették.
Azóta kiderült, hogy Salah Abdeslam márciusi elfogásáig legalább ötször fuvarozott terroristákat Európába.
A párizsi merényletek első számú gyanúsítottja a budapesti Keleti pályaudvarnál kétszer is járt,
aholMohamed Belkaidot és Najim Laachraout vette fel. Belkaid és Laachraou nevei azóta a médiában is ismertté váltak. Belkaidot egy március 15-i razziában lőtték le a belga rendőrök, amikor egyik társukra tüzet nyitott.
Laachraou készítette a robbanóeszközöket a november 13-i párizsi terrorakcióhoz és a március 22-i brüsszeli reptéri robbantáshoz. A párizsi merénylet 130 ember, a brüsszeli terrortámadások 35 ember halálát követelték.