Az e heti előválasztások után már szinte biztos, hogy november 8-án Donald Trump és Hillary Clinton közül választhatnak az amerikaiak. A múlt héten Hillary Clinton kifogásolható levelezési szokásairól megjelent jelentés jó alkalmat jelenthetett volna Trump számára a legtöbb közvélemény-kutatás által mért lemaradásának csökkentésére, ám
ezzel a milliárdos – a jelek szerint – nem tudott élni:
egy legutóbbi megjegyzése a választók mellett a Republikánus Párt vezetőinek a tetszését sem nyerte el, és a hírek szerint pénzgyűjtő kampánya is komoly nehézségekbe ütközik.
Trump megítélésének az elmúlt napokban a Trump Egyetem elleni per bírójára tett kijelentései ártottak a legtöbbet. A vádak szerint az intézmény
üzleti modellje az agresszív értékesítési taktikákra épült,
célja lényegében az erre fogékony emberek kihasználása volt – esetenként több tízezer dolláros képzések hasznosságáról győztek meg nem kifejezetten jómódú embereket.
Trump a múlt héten azt mondta az ügyön dolgozó, az Egyesült Államokban született, de mexikói származású szövetségi bíróról, hogy a
származása miatt elfogult ellene
az ügyben. A megjegyzés nagy felháborodást váltott ki, és Trump – ha nem is túl meggyőzően, de – igyekezett visszakozni: közleményében azt írta, nem gondolja, hogy valakit a származása tenne képtelenné a pártatlanságra, és arra is hivatkozott, hogy több mexikói családból származó barátja, ismerőse van. Azt azonban továbbra is fenntartja, hogy szavait kiforgatták.
A milliárdos elnökjelölt ráadásul újabb pofonba szaladt bele az ügyben azzal, hogy a felperest képviselő ügyvédi irodának is nekirontott, azt állítva, hogy Clinton-párti elfogultságuk miatt vesznek részt az ügyben. Szerinte ezt az bizonyítja, hogy több százezer dollárt fizettek a Clintonoknak beszédek megtartásáért, és Hillary kampányát is támogatták.
Ezek után különösen kellemetlen Trump számára, hogy kiderült: az őt védő Los Angeles-i sztárügyvéd, Daniel Petrocelli több demokrata kampányt támogatott az elmúlt években, sőt
még az után is utalt 2700 dollárt Hillary Clinton számára, hogy Trump tavaly év végén megbízta a védelmével.
Annak ellenére, hogy Petrocelli nem titkolta politikai szimpátiáját, és amúgy sikeresen képviseli a Trump Egyetemet az ügyben, a napvilágra került információk jelentősen gyengítik Trump érveit az ellene politikai okokból elfogult ügyvédekről és bíróságról.
Ez a legutóbbi botrány azért sem jött jól Trumpnak, mert az elmúlt időszakban kicsit mintha javult volna a megítélése a Republikánus Párt meghatározó politikusainak a körében, amiben szerepet játszhatott az, hogy felismerte: a párt elkötelezett támogatása nélkül nem lehet esélye Hillary ellen. Ehhez képest a Politico ismét arról ír, hogy
erősödik a párton belüli Trump-ellenes hangulat:
legalább nyolc, republikánus szenátor nem támogatja, vagy utasította vissza, hogy nyilvánosan mellé álljon.
Még olyan politikusok is kritizálják a szövetségi bíróra tett megjegyzéseit, akik elvileg támogatják. Dél-Karolina republikánus szenátora, Tim Scott például azt mondta Trump szavairól:
mérgezőek, helytelenek, sértőek és hibásak voltak,
és sokat kell még tennie azért, hogy helyrehozza őket. És bár vannak olyanok, akik próbálják megmagyarázni a megjegyzéseit, a többség véleményét valószínűleg hűen tükrözi Jeff Flake arizonai szenátor álláspontja: „Ha nem változtatja meg a hangvételét és az álláspontját néhány kérdésben, ennek vége.”
A párt kihátrálása mellett nagy nehézséget okozhat Trump kampányának az is, hogy a kampánytámogatások gyűjtése sem halad úgy, ahogy azt tervezték. Egy hónappal ezelőtt Donald Trump még egymilliárd dollár összegyűjtését tűzte ki maga számára, ám most úgy tűnik, hogy
ennek a fele sem jön össze.
A Politico cikke szerint ennek három oka van. A politika világán kívülről érkező Trump – akinek jelöltté válását sokáig nagyon kevesen tartották elképzelhetőnek – mögött nem áll olyan olajozottan működő pénzgyűjtő gépezet, mint a nagy pártok jelöltjei mögött szokott.
A másik nehézség egész egyszerűen Trump személyiségéből fakad. Ahogy az egyik segítője fogalmazott:
Ő nem az a politikus, aki mindennap telefonálgat a pénzért
– az igazán jelentős támogatók megnyeréséhez a jelölteknek ugyanis szükségük van személyes kapcsolat kialakítására is.
Ám a legnagyobb probléma az, hogy a Republikánus Párt hagyományos támogatóinak körében
Trump elutasítottsága sokkal magasabb,
mint a jelöltségig eljutó politikusoké általában lenni szokott. A párt egyik fontos támogatója, Dale Dykema úgy fogalmazott: „Az emberek aggódnak amiatt, hogy mit csinálna elnökként.”
Trump kampánya ezért valószínűleg az úgynevezett szuper PAC-ok támogatására fog támaszkodni. Ezek ellenőrzött formában működő politikai pénzgyűjtő szervezetek, amelyek a szabályok szerint közvetlenül nem támogathatnak jelölteket, és elvileg tevékenységüket sem egyeztethetik az általuk támogatott jelölt stratégáival. Trump szerencséjére
több milliárdos állhat mögé
ilyen formában. Köztük van Robert Mercer New York-i milliárdos, az egyik legnagyobb befektetési alap vezetője és Sheldon Adelson Las Vegas-i kaszinómogul, aki 27 milliárd dolláros vagyonával az Egyesült Államok és a világ egyik leggazdagabb embere, aki 2012-ben egymaga 100 millió dollárral segítette az akkori republikánus jelölt, Mitt Romney kampányát.
Trump és csapata természetesen az ennél hagyományosabb pénzgyűjtésről sem tett le: a republikánusok egyik bástyájának számító Texasban a hírek szerint a fia vezeti a támogatók megnyerését, és maga Trump is több eseményen részt fog venni. Egyik támogatója szerint azonban akkor sem kell igazán aggódnia, ha az összegyűjtött pénz végül valóban jócskán elmarad az egymilliárd dolláros álomhatártól, mivel Trump igazi erejét a támogatottságának alulról szerveződő jellege adja.