Peter Cook, a Pentagon szóvivője Washingtonban közölte, hogy a szombaton végrehajtott csapásban meghalt Umar Kalifa „ismert terroristavezér”, akit Kalifa Umar Manszúr néven is emlegettek. Közleményében Cook hozzátette, hogy a légitámadásban, amely az Iszlám Állam (IÁ) szervezetéhez tartozó, úgynevezett Horaszan Tartomány csoport tagjai ellen irányult, négy másik „ellenséges harcost” is megöltek.
A támadást az afganisztáni Nangarhar tartományban hajtották végre, ahol az IÁ megvetette lábát. A Pentagon szóvivője Kalifát a Tarik Gidar csoport egyik vezetőjének nevezte. Közleménye szerint a pakisztáni tálibokhoz köthető szervezetet, amelynek bázisa a pakisztáni Dera-Adam Kílben van, az amerikai külügyminisztérium idén május 25-én globális terrorcsoportnak minősítette.
A Pentagon szóvivője azt írta, hogy „Kalifa volt a szervezője több pakisztáni terrorcselekménynek is”, köztük a csárszaddai Bacsa Hán egyetem ellen 2016-ban, a pesavari Badaber légi támaszpont ellen 2015-ben, illetve a hadsereg egy pesavari iskolája ellen 2014 decemberében elkövetett támadásnak, amely utóbbi
több mint 130 gyermek halálával járt.
A pakisztáni hadsereg szóvivője, Ászim Badzsva Iszlámábádban arról számolt be, hogy a terroristavezér halálának hírét egy amerikai tábornok telefonon közölte Rahíl Sariffal, a hadsereg főparancsnokával. Badzsva elmondta, hogy Kalifa Umar Manszúrral egy amerikai dróncsapás végzett.
Manszúr annak idején eldicsekedett azzal, hogy ő képezte ki és indította útnak a 2014. decemberi támadást elkövető tálib öngyilkos osztagot. Nem sokkal a brutális iskolai terrortámadást követően a pakisztáni tálibok fő ága, amelynek tagjai az elmúlt években emberek tízezreit ölték meg az afganisztáni kormány megdöntését és az iszlám jog bevezetését célzó műveletekben, megtagadta Manszúrt és csoportját.
A pakisztáni vezetés bosszút ígért, kilátásba helyezte a pakisztáni iszlám szélsőségesek „teljes felszámolását”, és az Egyesült Államok segítségét kérte az Afganisztánban menedéket kereső pakisztáni szélsőségesek megsemmisítéséhez. Az AP amerikai hírügynökség szerint Manszúr megölése a szövetséges Washington és Iszlámábád közötti, korábban évekig feszült viszony javulását jelezheti.
Szerdai közleményében a Pentagon szóvivője hangsúlyozta, hogy a Manszúr elleni sikeres dróncsapás ismét igazolja a Pakisztánnal és Afganisztánnal közös biztonsági érdekeket.