Az uniós parlament képviselői által elfogadott állásfoglalás szerint fel kell lépni az ellen a dezinformációs kampány és propaganda ellen, amit Oroszország, az Iszlám Állam, az al-Kaida és más dzsihádista terrorszervezetek folytatnak.
A képviselők Oroszországgal kapcsolatban a Krím félsziget annektálására és a kelet-ukrajnai agresszióra utaltak, és az uniós fellépés szükségességét hangsúlyozták. Felhívták a figyelmet arra, hogy a Kreml a Krím félsziget annektálása óta fokozta az EU-ellenes propagandáját és hibrid háborút folytat kelet-Ukrajnában.
Megjegyezték,
az orosz kormány agresszívan használja különböző eszközök és csatornák széles skáláját
– a többnyelvű TV-állomásokat, a fiktív hírügynökségeket és multimédia-szolgáltatásokat, a közösségi médiát – a demokratikus értékek megkérdőjelezésére, Európa megosztására, belső támogatás szerzésére, és olyan kép kialakítására, amely szerint az EU keleti szomszédságában hanyatló államok találhatók.
Az állásfoglalás hangsúlyozta azt is, hogy a Kreml politikai pártokat és egyéb szervezeteket finanszíroz az EU-n belül.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a demokráciáról alkotott elképzelés leépüléseként értékelte az Európai Parlament határozatát.
Ha ilyen határozatot fogadtak el, az arról tanúskodik, hogy a szó politikai értelmében a nyugati társadalom demokráciáról alkotott elképzelésének leépülésének vagyunk tanúi”
– jelentette ki Moszkvában újságírók előtt az orosz vezető.
Putyin hangoztatta, hogy Oroszországot mindig megpróbálják kioktatni demokráciából, s hogy a "tanítómesterek" mindig azt hangoztatják, az ellenféllel való leggonoszabb bánásmód a betiltás, mert az nem egyeztethető össze a demokrácia elveivel, a legjobb módszer pedig a nyílt vita. Az elnök reményét fejezte ki, hogy a józan ész kerekedik felül, és hogy az unióban nem vezetnek be valós korlátozásokat orosz médiumokkal szemben.
Az EP határozatában az olvasható, hogy mivel az EU és polgárai az Iszlám Állam nevű terrorszervezet fő célpontjai, az EU tagállamainak szorosabb együttműködésre van szükségük, hogy megvédjék a társadalmat, és erősítsék az ellenálló képességüket a radikalizálódással szemben.
Az EP-képviselők szerint
az EU és tagállamai elleni propaganda célja, hogy eltorzítsa az igazságot, kétségeket ébresszen, megossza az EU-t
és az észak-amerikai partnereit, megbénítsa a döntéshozatal folyamatát, hiteltelenítse az uniós intézményeket, és félelmet és bizonytalanságot keltsen az unió polgáraiban.