A 37 éves férfi holttestét kedden szállították Lengyelországba. Temetését szülőfalujában, az ország északnyugati részén fekvő Banie községben rendezték meg a lengyel állam költségén. A déli gyászmisére ezrek gyültek össze a szentélyben és környékén, a szertartáson Andrzej Duda államfő is részt vett. Utána
a fehér koporsóba helyezett áldozatot délután mintegy 120 teherautóból álló konvoj kísérte utolsó útjára.
A kamionsofőrök délután 15 órakor dudaszóval tisztelegnek kollégájuk emléke előtt. A közösségi médiában szervezett akciójukhoz országszerte is csatlakoznak a gépjárművezetők. A gyászszertartásra érkező egyik teherautón ez a nagy felirat volt:
Úgy viselkedett, ahogy kellett.
A déli gyászmise után a kormányfői hivatal vezetője felolvasta a miniszterlnök rövid levelét. A lengyelek már korábban is váltak „az iszlám fundamentalisták által elkövetett terrortámadások áldozataivá” – fogalmazott Beata Szydlo –, a berlini merénylet azonban „rendkívüli volt, ami az elkövető kíméletlenségét és kegyetlenségét illeti”. A kormányfő hangsúlyozta: Lukasz Urban „nehéz és sok lemondást megkövetelő munka végzése közben hunyt el, amikor tisztességes megélhetést akart biztosítani családjának”.
Segítség a családnak
A gyászolók között volt Dave Duncan brit kamionsofőr is, aki több tíz millió forintnak megfelelő összeget összegyűjtő szolidaritási akciót kezdeményezett Urban családjának támogatására. Beata Szydlo kormányfő külön járulékot folyósíttat a sokak által hősnek nevezett sofőr családjának.Urban halálának pontos körülményeit a berlini támadás ügyében nyomozó hatóságok még nem tisztázták.
Az biztosnak tűnik, hogy a fejét érte a később Milánóban agyonlőtt tunéziai származású migráns lövése, ám valószínűleg a merénylet előtt órákkal korábban. Az orvosszakértők szerint azonban lehetséges, hogy mégis élt még, amikor a kamionjával a merénylő behajtott a berlini karácsonyi vásáron a járókelők közé, ugyanis a kamion 60–80 méter után hirtelen balra fordult.
Feltételezések szerint Urban ránthatta el valahogy a kormányt, ezért sokan hősnek tartják. Németországban oachim Gauck szövetségi elnöktől mintegy
50 ezren kérték, hogy adományozza a legmagasabb állami elismerést a lengyel sofőrnek.
A német szövetségi legfőbb ügyészség viszont azt feltételezi, hogy a kamiont a balesetek megelőzésére szolgáló automatikus fékezőrendszer állította meg. Majd csak a boncolás januárban várható végleges eredménye alapján lehet pontosan megállapítani, hogy mikor halt meg Urbán.
A berlini terrortámadásban Urbannal együtt 12 ember halt meg, 53 ember megsebesült.