A Fülöp-szigeteki alsóház kedden 216 igen, 54 ellenében és egy tartózkodással jóváhagyta a halálbüntetést – írja a Deutsche Welle.
A törvényjavaslatot jóvá kellett hagynia a szenátusnak is, mielőtt Rodrigo Duterte, a Fülöp-szigetek elnöke aláírja.
Az elnököt 2016 közepén iktatták be azóta a fegyveres kábítószer-ellenes rajtaütései alatt már több ezren meghaltak.
Az elnök szóvivője azt mondta, hogy a halálbüntetés visszaállításának a célja, hogy csökkentsék az illegális kábítószertartással kapcsolatos bűnözést.
A halálbüntetésnek erős, visszatartó hatása van és védi az ártatlanok életét (...) Ugyanakkor a büntetés jellege biztosíték arra, hogy a bűnözők megfizessenek a súlyos veszteségért, amit okoznak"
– mondta a szóvívő.
A törvényelfogadásával egy időben emberjogi aktivisták tüntetéseket tartottak a képviselőház előtt. Az ellenzők között komoly befolyással bír a katolikus egyház is, amelynek tagjai a Legfelsőbb Bírósághoz fordulnak a törvény eltörlése miatt.
A halálbüntetés egy iszonyatos büntetés. Ez kizárja az ítélet felülbírálási lehetőségét. A szegényeket pedig áldozatokká teszi. Ez nem megoldás a bűnözésre"
– mondta Edcel Lagman, aki a törvény ellen szavazott a képviselőházban.
A halálbüntetés már régóta megosztó kérdés a túlnyomó részben katolikus vallású Fülöp-szigeteken.
Ez volt az első ázsiai ország, ahol eltörölték halálbüntetést 1987-ben,
1993-ban visszaállították, akkor gyilkosságért, a gyerekek elleni nemi erőszakért és az emberrablásért szabhatták ki.
A büntetés Gloria Macapagal Arroyo korábbi elnök törölte el ismét 2006-ban. A mostani tervezet értelmében csak a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények (beleértve a termelést és a kereskedelmet is) miatt lehetne kiszabni a halálbüntetést, amelyet
akasztással, injekcióval, vagy kivégzőosztaggal is végrehajthatnak.