Jose Gascon, a délkelet-ázsiai ország emberjogi bizottságának elnöke kijelölt egy csoportot arra a feladatra, hogy járjon utána Rodrigo Duterte vallomásának.
Duterte eddig hol tagadta, hol elismerte a halálosztagok működésében játszott szerepét,
december közepén viszont eldicsekedett
azzal, hogy Davao vezetőjeként 1988-ban, hogy a rendőröknek példát mutasson, saját kezűleg végzett olyanokkal, akiket bűnözőnek tartott. Ezt szerdán Ernesto Abella elnöki szóvivő is megerősítette, mondván, hogy az államfő korábban három emberrel végzett egy rendőrségi művelet keretében.
A hatóság már vizsgálódott egyszer
A vizsgálatot végző bizottság egy független kormányzati hatóság, amelynek jogában áll eljárást indítani a rendfenntartó erők tagjai és más olyan tisztségviselők ellen, akik számlájára kínzásokat, gyilkosságokat és az alkotmányos jogok további megsértését írják.
A testület Duterte polgármestersége idején már vizsgálta azokat a vádakat, amelyek szerint a politikus irányította a kábítószeresek ellen a városban fellépő és több mint ezer ember életét kioltó halálosztagokat, de a politikus ellen nem indult eljárás.
Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ emberi jogi főbiztosa kedden felszólította a Fülöp-szigeteki hatóságokat, hogy vizsgálják ki az ügyet, hiszen "egyértelműen gyilkosságokról" van szó.
A délkelet-ázsiai ország elnökére az elmúlt időszakban bírálatok össztüze zúdult vitatott kábítószer-ellenes harca miatt. A kampány Duterte június végi hivatalba lépése óta több mint ötezer emberéletet követelt. Számtalan állítólagos drogdílerrel végeztek maszkos ítéletosztók. Múlt héten két ellenzéki szenátor kijelentette: a manilai törvényhozás kezdeményezheti Duterte leváltását beismerő vallomása miatt.