A német szövetségi belpolitika szempontjából igen fontos választást rendeznek ma a Saar-vidéken. Az ország egyik legkisebb tartományában csupán egymillióan élnek, de mivel ez 2017 első fontosabb voksolása, ezért mindenki a francia határ melletti területre figyel. Martin Schulz kancellárjelöltté választása óta a német szociáldemokraták (SPD) támogatottsága megugrott, és
reális kihívói lettek az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Uniónak (CDU).
A Saar-vidéki választás visszaigazolhatja az SPD megerősödését, azonban, ha rosszul szerepelnek, akkor minden bizonnyal országosan is megtörik a lendületük. A legutolsó felmérések szerint a CDU akár öt százalékponttal is megelőzheti az SPD-t, de ennél vélhetően kisebb lesz a különbség. 2012-ben a kereszténydemokraták 35,2, az SPD 30,6, a Baloldal (Die Linke) 16,1, a Kalózpárt 7,4, míg a Zöldek öt százalékot kaptak.
A nagy pártok helyzetét a kisebbek szereplése nagyban befolyásolhatja. A legutolsó kutatások szerint csak a Die Linke és a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) juthat még a helyi parlamentbe. Egyelőre nem lehet tudni, hogy az SPD és a Die Linke megszerzi-e a képviselői helyek többségét, de ha ezt sikerül elérniük, akkor szinte biztos, hogy ők alkotnak majd koalíciót.
A CDU nincsen könnyű helyzetben,
mivel sem az AfD-vel, sem a Die Linkével nem kívánnak koalíciót kötni, ezért számukra csak az SPD maradhat partnernek.
Ha az SPD a Baloldallal lépne koalícióra, a volt Nyugat-Németországban első ízben lenne példa egy ilyen szövetségre. Ugyanakkor a szociáldemokraták számára azért lenne nagy siker a tartomány bevétele, mert majdnem 18 év óta nem tudtak miniszterelnököt állítani a Saar-vidéken. Az erős kampányt jól mutatja, hogy mind Merkel, mind Schulcz megjelent a tartományban.
A baloldal elsősorban a szociális igazságosság kérdésére koncentrált, ugyanúgy, mint Martin Schulz első, pártelnökké való megválasztását követő beszédében.
Schulz számára kudarc lenne, ha csak nagykoalíciót tudna kötni,
mert az azt mutatná, hogy elődjéhez képest ő sem tud más politikát folytatni. Bár a két tradicionális párt között a felmérések szerint nincs nagy különbség, ha közvetlenül kellene tartományi kormányfőt választani, Annegret Kramp-Karrenbauer kereszténydemokrata politikus előnye még mindig tetemes, 19 százalékos lenne.
Németországban szeptemberben parlamenti választást tartanak, de addig lesz még két tartományi voksolás. Május 7-én Schleswig-Holsteinben, majd egy hétre rá az ország legnépesebb tartományában, Észak-Rajna-Vesztfáliában szavaznak.
Exit poll: a CDU kapta a legtöbb szavazatot a Saar-vidéki tartományi választáson
Az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) kapta a legtöbb szavazatot a németországi Saar-vidéken tartott vasárnapi tartományi (Landtag-) választáson a szavazókörökből kilépő választók megkérdezésén alapuló felmérések (exit poll) urnazárás után közzétett eredménye szerint - közölte vasárnap délután az MTI.
Az ARD és a ZDF országos köztelevíziók megbízásából végzett kutatások alapján
a CDU a szavazatok 40 százalékát szerezte meg.
Eddigi koalíciós társa, a szociáldemokrata párt (SPD) messze lemaradva végzett a második helyen, a szavazatok 29,5-30 százalékával.
Az SPD-től balra álló Baloldal (Die Linke) 13 százalékkal a harmadik helyet szerezte meg.
A saarbrückeni Landtagba negyedikként a CDU-tól jobbra álló, újonc Alternatíva Németországnak (AfD) jutott be 6 százalékkal. A felmérések szerint a Zöldek kiestek a tartományi gyűlésből, 4,5 százalékot értek el.
Kiesett a Kalózpárt is, a szavazatok 1 százalékát szerezte meg. A liberális FDP 2012 után ismét elbukott az 5 százalékos bejutási küszöbön, 3-3,5 százalékos eredményt ért el.