Petrescut azzal vádolják, hogy 1959-ben és 1960-ban, a galaci börtön parancsnokaként módszeresen embertelen és megalázó bánásmódnak, testi, lelki kínzásnak vetette alá a - kommunisták által ellenforradalmároknak nevezett - politikai foglyokat, megfosztotta őket emberi jogaiktól, politikai meggyőződésük miatt ölt meg embereket.
Petrescu embertelen magatartását példázza, hogy
áldozatai haláláról a családot nem értesítette, a holttesteket jeltelen sírokba temettette,
így a családtagok nem tudják, hol nyugszik a börtönben elpusztult hozzátartozójuk - olvasható az ügyészségi közleményben.
A legfőbb ügyészség arra hivatkozik, hogy a kínzás, embertelen bánásmód, testi sértés és gyilkosság a kommunizmus idején is bűncselekménynek minősült. Az új büntető törvénykönyv (Btk.) szerint
az emberiesség elleni bűncselekmények nem elévülnek el.
A hatályos román Btk. életfogytiglani, vagy 15-től 25 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtja azt, aki - politikai, faji, vallási, etnikai, szexuális vagy más, a nemzetközi jog szerint elfogadhatatlan okok miatt - alapvető emberi jogaitól megfosztja egy csoport tagjait.
A volt galaci börtönparancsnok ellen a Kommunizmus Bűneit Vizsgáló és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER) tett büntetőjogi feljelentést.
Romániában 2013-ban kezdődött a sajtó által "kommunista pribékeknek" nevezett egykori börtönparancsnokok büntetőjogi elszámoltatása:
közülük eddig kettőnek az ügyében született ítélet.
A hírhedt Ramnicu Sarat-i börtön egykori parancsnokát, Alexandru Visinescut tavaly februárban jogerősen húsz év börtönbüntetésre ítélték, ő már megkezdte büntetése letöltését. Ugyancsak húszéves szabadságvesztésre ítélték első fokon Ion Ficiort, a peripravai munkatábor egykori parancsnokát tavaly márciusban.
Petrescu a harmadik volt börtönparancsnok, akit több mint fél évszázad elteltével vonnak felelősségre Romániában a kommunizmus idején elkövetett bűneiért.