Az Európai Unió együtt fog működni az Egyesült Államokkal a szíriai brutalitás felszámolásában"
– írta Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a Twitteren.
Később Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke közleményt adott ki, amely szerint az Egyestült Államok arról tájékoztatta az EU-t, hogy a "korlátozott" légicsapások célja az volt, hogy elrettentsen az újabb gáztámadásoktól. A brüsszeli testület vezetője határozottan elítélte a vegyi fegyverek használatát, és azt írta, hogy erre választ kell adni, ezért "megérti" az elrettentő lépéseket.
Világos a különbség a katonai célpontokra irányuló légicsapások között és a civilek elleni vegyifegyver-támadások között
- fogalmazott.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azon véleményének adott hangot, hogy a történtekért a szíriai rezsimet terheli a teljes felelősség.
A vegyi fegyverek bárminemű használata elfogadhatatlan, nem maradhat következmények nélkül, az elkövetőket pedig felelősségre kell vonni
- közölte. Hozzátette, az észak-atlanti szövetség szerint a vegyi fegyverek használata fenyegetést jelent a nemzetközi békére és biztonságra.
A brit miniszterelnöki hivatal azt közölte: a brit kormány maradéktalanul támogatja az amerikai akciót. A szóvivő azt mondta, hogy az amerikai akció célja, hogy a szíriai kormányt elrettentse az újabb hasonló támadásoktól.
Sir Michael Fallon brit védelmi miniszter péntek reggel a BBC-nek azt mondta, hogy a brit kormány az amerikai akció előkészítése során, az utóbbi napokban szoros kapcsolatban állt Washingtonnal.
Fallon szerint elfogytak a békés, diplomáciai eszközök, és a szíriai rezsim további hasonló támadásainak megelőzése érdekében döntött az Egyesült Államok a Szíria elleni akciókról.
Arra a kérdésre, hogy ha lesz újabb amerikai katonai akció Szíriában, abban a brit fegyveres erők részt vennének-e, Fallon kijelentette: nem érkezett ilyen kérés, és az amerikai akció nem része az Iszlám Állam ellen alakult koalíció műveleteinek. Fallon szerint
az Egyesült Államok egyértelművé tette, hogy ez önálló amerikai katonai fellépés volt.
Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter szerint Oroszországnak és Iránnak meg kell értenie, hogy értelmetlen támogatni Bassár el-Aszad szíriai elnököt. A politikus azt mondta, hogy az amerikai hadsereg szerepvállalásának növelése Szíriában figyelmeztetés a bűnös rezsimnek.
A vegyi fegyverek használata visszataszító és büntetendő, mert háborús bűncselekmény"
– mondta a Reutersnek mauritániai látogatásán a francia külügyminiszter.
A lengyel kormány támogatja az amerikai légicsapásokat Szíria területén – mondta Rafal Bochenek, a kabinet szóvivője a TVP Info televízióban.
Az Egyesült Államok bizonyosan a világbéke és rend szavatolója. Vannak olyan helyzetek, amikor reagálni kell, helyzetek, amikor tényleges lépéseket kell tenni"
– mondta Bochenek, és hozzátette, hogy a szíriai rezsim évek óta több jogsértést is elkövetett, de senki sem reagált rájuk.
Törökország is helyesli az amerikai légicsapásokat, a nemzetközi közösségnek tartania kell magát álláspontjához a szíriai kormány barbárságának megítélésében – mondta Numan Kurtulmus török miniszterelnök-helyettes a Fox török tévének.
Kurtulmus szerint az Aszad-rezsimet alaposan meg kell büntetni a nemzetközi porondon, és fel kell gyorsítani a szíriai békefolyamatot.
Szaúd-Arábia is támogatásáról biztosította Amerikát. A szunnita királyság szerint Donald Trump bátor döntést hozott – mondta Szaúd-Arábia belügyminisztériumának egyik illetékese, akit a SPA, az ország hivatalos hírügynöksége idézett.
Abe Sindzó japán miniszterelnök egyetért az USA határozottságával, amellyel az a vegyi fegyverek terjedése és használata ellen fellép. Abe szerint Washington a légicsapással
a szíriai helyzet további romlását akarta elkerülni.
Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő szerint
kizárólag Bassár el-Aszad szíriai elnököt terheli a felelősség
az amerikai légitámadásért, erről közös közleményt adtak ki.
A vegyi fegyverek alkalmazása és a szíriai lakosság ellen elkövetett bűnök szankciókat követelnek Bassár el-Aszaddal szemben, ahogyan Franciaország és Németország már a 2013 nyarán a Damaszkusz közelében fekvő Gútában végrehajtott vegyifegyver-támadás után is követelte –írták. Franciaország és Németország partnereikkel együtt tovább folytatja az ENSZ keretében kifejtett erőfeszítéseket azért, hogy
felelősségre vonják Aszad elnököt bűnös tetteiért
– áll a közleményben, amely szerint továbbra is kiállnak a szíriai polgárháború politikai rendezése mellett.
A német védelmi minisztérium tájékoztatása szerint az amerikai fél értesítette a német kormányt a tervezett akcióról, James Mattis amerikai védelmi miniszter nem sokkal a légitámadás előtt személyesen ismertette a tervet Ursula von der Leyen német védelmi miniszterrel.
A síita iráni iszlám köztársaság határozottan elítélte az amerikai rakétacsapásokat. Bahram Kászemi, a teheráni külügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy országa elítéli a Szíria elleni egyoldalú katonai akciót.
Az ilyen lépések sokkal bonyolultabbá teszik az országban kialakult helyzetet, egyben megerősítik a terroristák pozícióit és rontják a helyzetet a régióban"
– mondta a szóvivő.
Vlagyimir Putyin elnök szerint a Szíria elleni amerikai légitámadás agresszió, kárt okoz az orosz–amerikai kapcsolatoknak és a terrorizmus elleni közös harcnak egyaránt – közölte pénteken Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
A szóvivő szerint Putyin úgy látja, hogy a Szíriára mért amerikai csapással egy szuverén ország ellen követtek el agressziót, megsértették a nemzetközi jogot, ráadásul mindez kitalált ürüggyel történt.
A szóvivő szerint a szíriai kormányerőknek nincsenek vegyifegyver-készleteik. Ezek megsemmisítésének tényét a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet, az ENSZ szakosított szervezete rögzítette. Szíriában az információk szerint
a bevetett gáztámadásban 86-an haltak meg, köztük 27 gyerek, és 546-an megsebesültek.
Washingtonnak ez a lépése jelentős kárt okoz az amerikai–orosz kapcsolatoknak, amelyek állapota enélkül is siralmas"
– mondta Peszkov.
A 21. században az Egyesült Államok minden elnökének megvolt a maga háborúja a Közel-Keleten, olykor kettő is. Ha Trump bemegy Szíriába, akkor egy sorba áll Bushsal és Obamával"
– írta Alekszej Puskov, az orosz parlamenti felsőház tájékoztatási bizottságának elnöke péntekre virradóra, egy órával az amerikai rakétacsapás előtt Twitter-bejegyzésében. Az Aszadot régóta támogató oroszok az ENSZ BT összehívását is kezdeményezik.
Kína arra szólította fel a szíriai konfliktusban szemben álló feleket, hogy akadályozzák meg a helyzet elmérgesedését. Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő szerint Peking azt szeretné, ha mindenki a helyzet politikai rendezésére törekedne.
Indonézia aggodalmát fejezte ki az Egyesült Államok szerinte egyoldalú fellépése miatt.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának előzetes engedélye nélkül végrehajtott katonai műveletek nincsenek összhangban a nemzetközi jog alapelveivel"
– mondta Arramanatha Nasir indonéziai külügyi szóvivő.
Az Egyesült Államok pénteken manőverező robotrepülőgépekkel mért csapást a szíriai hadsereg homszi légi támaszpontjára. Az USA szerint a szíriai kormányhadsereg vegyi fegyvert, szaringázt vetett be Idlíb tartományban.