"Az idegrendszeri állapotát leginkább a nem reagáló ébrenlét állapotaként írhatjuk le" - mondta Daniel Kanter, a kórház neurokritikus gondozási programjának igazgatója.
A "nem reagáló éberség" az elmúlt évtizedben megfogalmazott kifejezés, amit az orvosok régebben
tartós vegetatív állapotnak nevezték.
A betegnek vannak reflex mozgásai, de ezek nem tekinthetők tudatosnak.
Nincs verbális kapcsolata a világgal, nem reagál a környezetére - mondta Kanter.
Az orvosok szerint sok időbe telik míg Warmbier-t kómában megvizsgálják. A fiú kezelőorvosa azt mondta, hogy megállapodtak a családdal, hogy nem árulnak el minden részletét a várható kezelésekről és várható állapotáról.
Az agyi sérülések, amelyeket a vizsgálatok kimutattak, súlyosak. Az MRI (mágneses rezonanciás képalkotás) vizsgálat sok agykárosodást mutatott.
Ez a vizsgálat az agyi szövetek széles körű elvesztését mutatta az agy valamennyi régiójában
- mondta Kanter. Bár az agysejtek kis mértékben regenerálódhatnak, az ilyen károsodások nem javíthatók.
Az agykárosodás általában az agyszövet elhalását okozza,
az agysejtek gyorsan meghalnak, mert nem jutnak friss oxigénhez - mondta az orvos.
Az orvosi csapat kapott néhány orvosi feljegyzést az észak-koreai orvosoktól, amelyekből kiderül, hogy Warmbier tavaly április óta ebben az állapotban volt. 2016 márciusában ítélték el, mert ellopott a szállodából egy propagandaplakátot, és ezt ellenséges cselekedetnek értékelték.
Az orvosok azt mondták, hogy nincs bizonyíték arra, hogy csontját törték volna, más fizikai bántalmazásnak sincs nyoma, és a fej és a nyak vizsgálatai sem mutattak ki semmit, ami a normálistól eltért volna, kivéve az agykárosodást.
Az észak-koreai kormány szerint Warmbier kómába került, miután botulizmust - egyfajta ételmérgezés - kapott és altatót adtak neki. Az amerikai orvosok kétségbevonják ezt a magyarázatot, de nem tudják megmondani, hogy mi okozta a fiú sérüléseit.
"Nagyon kevés információnk van arról, hogy mi történt Otto-val" - mondta Brandon Foreman, a Cincinnati Orvostudományi Egyetem neurointenzív szakellátó szakembere.
Az orvosok egyetértenek abban, hogy a beteg nincs magánál, néha úgy tűnik, hogy igen, de valójában nincs.
Kanter szerint Warmbiernek nincs szüksége lélegeztetőgépre, spontán pislog, de ez nem tudatos.
Nem beszélt, nem csinált semmilyen céltudatos mozgást - mondta az orvos.
Warmbier apja, Fred Warmbier egy csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, hogy a fiát Észak-Koreában brutálisan megverték.
Nincs semmilyen kifogás arra, hogy bármely civilizált nemzet titokban tartsa állapotát, és ilyen hosszú ideig megtagadja tőle a megfelelő orvosi ellátást
- mondta Fred Warmbier.
Az édesapa elmondta azt is, hogy szerda este Donald Trump amerikai elnök felhívta telefonon, együttérzését fejezte ki, és felajánlotta segítségét. Hasonlóképpen Rex Tillerson külügyminiszter is kereste a családot, és már többször beszélt a szülőkkel.
Otto Warmbier a virginiai egyetem hallgatója volt, amikor ellátogatott Észak-Koreába, ahol eltette a plakátot.
Rövid tárgyalás után 2016 márciusában 15 évi kényszermunkára ítélték. Ekkor látták őt utoljára.
Az észak-koreai hatóságok - humanitárius megfontolásokra hivatkozva - a héten bocsátották szabadon, és szerdán vitték őt vissza az Egyesült Államokba. Csütörtök délután a kórház jelentést adott ki Otto Warmbier állapotáról.
Az orvoscsoport megállapítása szerint a 22 éves fiatalember szervezetében nem mutatható ki botulizmus, és agyszövetei nagy kiterjedésben elhaltak.