A londoni rendőrség szerint legalább
hét ember meghalt a szombat esti londoni merényletekben
a három támadón kívül - közölte vasárnapra virradóra Mark Rowley, a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának parancsnoka. A londoni mentőszolgálat vasárnap reggeli tájékoztatása szerint negyvennyolc sérültet vittek kórházba, több embert pedig a merénylet helyszínén láttak el. A sérülteket öt különböző kórházba vitték.
A rendőrség azt feltételezi, hogy
a támadók hárman voltak, őket a rendőrök lelőtték.
Rowley szerint eleinte úgy tűnt, hogy öngyilkos merénylők által használt mellényt viseltek, de kiderült, hogy nem így van.
A London hídon (London Bridge) egy fehér furgon nagy sebességgel felhajtott a járdára, és több gyalogost elütött, majd a járműből szemtanúk beszámolója szerint három vagy négy ember kiugrott, és késsel támadt a járókelőkre a közeli piac, a Borough Market környékén.
A Scotland Yard vasárnap hajnalban hivatalosan
terrorcselekménynek nyilvánította a hídon és a Borough Market mellett elkövetett merényletet.
A londoni rendőrség bejelentése előtt nem sokkal Theresa May miniszterelnök is utalt a terrortámadás lehetőségére, közölve: a hatóságok "potenciális terrorcselekményként" kezelik a történteket.
Egyelőre semmilyen szervezet nem jelentkezett a merénylet elkövetőjeként.
Theresa May kormányfő elnökletével vasárnap délelőtt összeül a brit kormány válsághelyzeti tanácskozó testülete, a Cobra.
Március vége óta ez a harmadik terrortámadás Nagy-Britanniában.
A magyar kormány elítéli a szombat éjszakai londoni terrortámadásokat - közölte Szijjártó Péter külügyminiszter. A miniszter szerint a merénylet időzítése azt is jelzi, hogy
a terroristák el akarják törölni a keresztény kultúrát.
A magyar kormány a lehető leghatározottabban elítéli a londoni terrortámadásokat - írta közleményében a külügyminiszter. A merénylet módja és pünkösdi időzítése azt mutatja, hogy a terroristák "semmilyen aljasságtól nem riadnak vissza", sőt "egyértelmű, hogy keresztény vallásunkat és kultúránkat is el akarják törölni a föld felszínéről" - fogalmazott.
Együtt érzünk a gyászolókkal, a sérülteknek mielőbbi teljes felépülést kívánunk! - írta.
Magyarország londoni nagykövetsége kapcsolatban áll a rendőrséggel - folytatta -,
magyar sérültről nem érkezett hír, a követség ügyeleti telefonján (00-44-207-201-3440) segítséget senki sem kért.
A sokadik terrortámadás után "Európának végre ki kell mondania, hogy nem akarunk a terrorral együtt élni" - jelentette ki Szijjártó Péter. Erre a "szörnyű kihívásra" egyetlen jó válasz van: "az Európába súlyos terrorveszélyt hozó illegális bevándorlás teljes megállítása, valamint a terrorral szembeni zéró tolerancia meghirdetése. Minden mással a saját pusztulásunkat idézzük elő" - hangsúlyozta.
A terrortámadás miatt a pártok felfüggesztik a jövő csütörtöki előrehozott választás országos kampányát - jelentette vasárnap reggel az ITV politikai tudósítója a Twitteren közzétett rövid üzenetében. Robert Peston úgy értesült, hogy a helyi szintű kampány folytatódik, csak az országosat függesztik fel. A Konzervatív Pártot és a Munkáspártot egyelőre nem lehetett elérni, hogy megerősítsék az értesülést.
Közben a francia elnöki hivatal Párizsban tudatta, hogy legalább
két francia állampolgár is a sérültek között van, egyikük állapota súlyos.
Nem változik a brit terrorfenyegetettség szintje a szombat esti, londoni terrortámadás után, továbbra is a második legmagasabb, "súlyos" fokozatban marad az Egyesült Királyságban - közölte vasárnap reggel Sadiq Khan, London polgármestere.
A munkáspárti politikus azt is elmondta, hogy szerinte nem volt hiba a manchesteri terrortámadás után pár nappal a legmagasabbról ismét egy fokozattal mérsékelni a terrorfenyegetettség szintjét. Khan kiemelte, hogy vasárnap a szokásosnál több rendőrt vezényelnek az utcákra. Kitért arra is, hogy
a terrortámadás sérültjei közül többen válságos állapotban vannak.
Március 22-én egy magányos merénylő, Khalid Masood járművével nagy sebességgel a gyalogosok közé hajtott a londoni Westminster híd járdáján, majd a kocsiból kiszállva, a parlament épületénél késsel megölt egy rendőrt.
Annak a támadásnak a rendőrrel együtt öt halálos áldozata volt. A merénylőt a parlament fegyveres őrsége a helyszínen agyonlőtte.
Nem egészen két hete, Ariana Grande amerikai énekesnő manchesteri popkoncertjének helyszínén egy öngyilkos merénylő, a 22 éves, líbiai származású, de manchesteri születésű Salman Abedi öngyilkos pokolgépes merényletet hajtott végre, 22 embert megölve. A manchesteri merényletben 117-en szenvedtek kórházi kezelést igénylő sérüléseket. A halálos áldozatok között hét gyermek van, a legfiatalabb egy nyolcéves kislány.
Ez volt a legsúlyosabb merénylet Nagy-Britanniában a 2005 júliusában elkövetett londoni merényletsorozat óta. Abban a támadásban négy öngyilkos merénylő robbantott fel három londoni metrószerelvényt és egy városi buszt, 52 utast megölve, és több mint hétszázat megsebesítve.
A múlt havi manchesteri merénylet után néhány napra a legmagasabb, kritikus szintre emelték a nagy-britanniai terrorkészültségi fokozatot, de a riasztási szintet a múlt hétvégén ismét a korábbi, második legmagasabbra mérsékelték.
Amber Rudd belügyminiszter a minap részletek nélkül elmondta, hogy a brit elhárító szolgálatok 2013 óta tizennyolc nagy-britanniai terrortámadási kísérletet hiúsítottak meg, közülük ötöt a Westminster hídon márciusban elkövetett merénylet óta.