A Nemzeti Meteorológiai Szolgálat (NWS) meteorológusa, Patrick Burke szerint a csapadékmennyiség átlagosan akár 1 méterre is emelkedhet. Vasárnap már derékig ért, és folyamatosan emelkedett a vízszint Houston utcáin, csónakokkal mentették az embereket.
Az országutak víz alá kerültek, a várost a mentőegységek helikopterekkel közelítették meg,
miközben Houston északkeleti elővárosában hurrikánriadót rendeltek el.
A Harvey által okozott áradás során már 1500-2000 árvízi mentésre volt szükség, mondta Harris County Sheriff, Houston rendőrfőnöke a Fox Newsnak. Mások 1200 ember kimenekítéséről számoltak be.
A Harvey hurrikán ugyan trópusi viharrá szelídült szombaton, de rendkívüli nagy mennyiségű és egyelőre nem csillapodó esőzést hozott, és ezzel áradásokat okoz.
A vihar nem csupán a Mexikói-öböl part menti városaiban, hanem immár az állam belső vidékein is pusztít, elsősorban a Galveston és Houston közötti térségben, de elöntötte a víz az állam fővárosát, Austint is. Szombaton - egyetlen nap leforgása alatt - 25 kisebb tornádó volt, vasárnap délután pedig Houston északkeleti elővárosaiban hirdettek tornádóriadót. A városba vezető utak megközelíthetetlenek.
Greg Abbott kormányzó hétfőn bejelentette, hogy a Nemzeti Gárda további 3000 tagját vetették be a mentési munkálatokba, és vasárnap estére már
az állam 62 megyéjét nyilvánították katasztrófa sújtotta területnek.
Houstonban 60 csónak és 20 helikopter segíti a mentést, az államban háromszázezer embernél nincs áramszolgáltatás. Vasárnap este ki kellett üríteni az egyik nagy houstoni kórházat, s az Amerikai Vöröskereszt egyik menedékhelyét szintén fel kellett számolni az emelkedő vízszint miatt.
Hétfőtől
a város valamennyi oktatási intézménye zárva tart majd, várhatóan egy hétig.
Lezárták a Mexikói-öbölben lévő olajfúrótornyokat és az olajfinomítókat is, s eddig 250 utat és országutat kellett lezárni.
A houstoni George Bush nemzetközi repülőtéren - az előrejelzésekkel ellentétben - hétfőn mégsem indul meg a forgalom, vasárnap esti jelentés szerint
a légikikötő meghatározatlan ideig zárva marad.
Az emberek Twitter-üzenetekben jelzik a hatóságoknak, hogy hol látnak különös veszélyt.
Sylvester Turner Houston polgármestere szintén Twitter-bejegyzésben jelezte, hogy az emberek inkább elmenekültek otthonaikból és a derékig érő vízben álltak az utcákon, de arra kért mindenkit, hogy inkább maradjon az otthonában, mert „ezzel segíthetnek a legtöbbet a mentésben résztvevőknek”.
„Ha úgy gondolnánk, hogy mivel a helyzet most rossz, és parancsot adnánk az evakuálásra, akkor egy rémálmot váltanánk valóra” - mondta Turner.
A mentési akció központját Fort Worth városában rendezte be a Szövetségi Veszélyhelyzet-kezelési Ügynökség (FEMA), amely innen szállítja a palackos vizet, élelmiszercsomagokat és generátorokat. Elemzők egybehangzóan úgy vélték, hogy ezúttal - a 2005-ben pusztító Katrina hurrikán katasztrófájával ellentétben - a FEMA nagyon felkészült, már a hurrikán érkezte előtt jelen volt Texasban, gyorsan és jól reagál az eseményekre.
Brock Long, a FEMA igazgatója azt mondta: arra készülnek, hogy
a helyreállítási munkálatok miatt akár évekig is jelen kell lenniük a vihar sújtotta vidékeken.
Egyes területek hónapokig is lakhatatlanok lesznek - tette hozzá. A hivatalnak jelenleg ötezer munkatársa végez mentési munkálatokat Texasban és Louisianában, a helyreállítást és házépítést végző szakemberek már készen állnak - mondta Long.
Mind a FEMA igazgatója, mind a texasi kormányzó kiemelte, hogy Donald Trump elnök és a szövetségi kormányzat egészségügyi, valamint belbiztonsági minisztere is állandó kapcsolatban áll a texasi hatóságokkal.
Donald Trump még pénteken katasztrófa sújtotta területnek nyilvánította Texast. A Fehér Ház szóvivőnője bejelentette: Donald Trump elnök kedden utazik a térségbe.