Miért fontos megünnepelni a reformáció 500 éves évfordulóját? Mi az üzenet az ünnepnek a mai szekularizált világ számára?
Fontos feladat, hogy ami vallási nyelven van megfogalmazva, azt lefordítsuk egy olyan nyelvre, ahol a ma emberének, ha nem feltétlenül vallásos, akkor is érett segítséget tudjon nyújtani. Az egyházak abban a hitben élnek, hogy ez lehetséges. Ha lehetséges volt a 16. században, ott is szükség volt egy ilyen személyessé tételére a hitigazságoknak. Erre azért volt szükség, hogy mindenki tudja, hogy ez őt személyesen is érintheti, és gazdagíthatja. Mind a 16., mind a 17., mind a 19. és a 20. században is voltak ilyen megújulási mozgalmak, ha akkor az lehetséges volt, akkor ez lehetséges a 21. században is.
A keresztény hit alapműködéséhez tartozik az is, hogy nem mindig talál ki újat,
hanem azt, ami örök, a régit újítja meg nyelvileg és tartalmilag is.
Lát-e ilyen megújulási folyamatot idén?
Az ünneplés mindig felrázza azokat, akik egy közösséghez tartoznak. Látom azt a szándékot, hogy egyszerre akarunk hűek lenni az örökséghez, legyen az a lutheri, vagy a kálvini, miközben helyt állni a 21. században. Látszanak annak a hagyománynak a körvonalai, amik a 21. században is aktuálisak lehetnek Európában. Ennek a legfontosabb összetevője a vitakultúrának és a döntési mechanizmusoknak a megújítása, hiszen azt is mondhatnánk, hogy
a reformáció egyenrangú féllé tett minden hívőt a hitbéli döntéseknek a megtalálásban.
Ez az egyenrangúság, ez az egymásra való figyelemre lenne szükség az EU-ban és ne csak a politikai pozíciót nézzük, hanem meg is halljuk egymást.
Hogyan értékeli az emlékév eddigi eseményeit, sikerült olyan emberekhez eljutni, akik eddig nem találkoztak a protestáns egyházak tanításaival?
Aminek a leginkább örülök, hogy a legapróbb településeken is ünnepelnek. Lehet, hogy csak 100 ezer forintot kaptak segítségként, de több mint 300 településen volt valamilyen rendezvény. Egy olyan pezsgés indult meg a protestáns közösségekben, ami engem nagy örömmel tölt el. Nemcsak a nagy ünnepek, hanem a legkisebb közösségek is maguknak érezhették az 500 évvel ezelőtt történteket.
Milyen külföldi rendezvényeken fog a jövőben Magyarország bemutatkozni még a wittenbergi napokon túl a Reformáció500 keretében?
Mi itt vendégek vagyunk. Wittenberg az a központ, ahol ilyen megemlékezésre lehetőség van. Svájcban is bemutatunk egy kiállítást a reformáció magyar hatásáról, de Hollandiában és Skandináviában is bemutatkozunk azzal a kiállítással, amit a külügyminisztériummal közösen állítottunk össze.
Kiírták-e már a fővárosi kórházfejlesztési projekthez kapcsolódó, összesen 21 milliárd forint keretű, orvosi gépek és műszerek vásárlását célzó közbeszerzést?
Ez napokon belül megtörténik, mivel a kormányrendelet pár napon belül jelenik meg, és azt követően lesz erre lehetőség.
Mint arról korábban beszámoltunk, az ötszáz évvel ezelőtti reformáció legfontosabb ajándéka az egyén számára az önfelejtés, mivel így egész élete során a többiekre tud koncentrálni, és nem magára - mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a wittenbergi magyar napok csütörtök esti megnyitóján. Gáncs Péter evangélikus püspök arról beszélt, hogy több ok áll annak hátterében, hogy több száz magyar érkezett abba a városba, ahonnan ötszáz évvel ezelőtt útnak indult a középkori egyház megújítása.