Észak-Korea újabb rakétát lőtt ki Phenjan egyik kerületéből keleti irányba, a rakéta átrepült Japán második legnagyobb szigete, Hokkaido felett - jelentették péntekre virradóra a hírügynökségek.
A szigetország lakosságát felszólították a hatóságok, hogy menjenek az óvóhelyekre.
A Jonhap dél-koreai hírügynökség tette közzé először a hírt néhány perccel a rakéta kilövése után.
Ezt követően Tokióban is megerősítették az észak-koreai rakétafelbocsátás hírét, pontosítva, hogy a Hokkaidón fekvő Erimo városától kétezer kilométerre keletre csapódott a tengerbe.
A rakéta típusát még nem sikerült azonosítani, az első hírek szerint a dél-koreai katonai illetékesek az amerikaiakkal közösen vizsgálták az első percekben rendelkezésre álló információkat. Nem sokkal később dél-koreai katonai források a Jonhapnak elmondták:
körülbelül 3700 kilométeres hatótávolságú rakétáról van szó,
amely mintegy 770 kilométeres magasságban repült.
Két nagyobb japán légitársaság közölte, hogy az újabb észak-koreai rakétafelbocsátás nem befolyásolta sem a bel-, sem a külföldi légi járatok menetrendjét. A vasúti közlekedés azonban időlegesen szünetelt az ország északi és északkeleti körzeteiben.
A japán kormány nem késlekedett azonnal határozottan elítélni az újabb észak-koreai ballisztikus rakétatesztet. Szuga Josihide, a japán kormány főtitkára pénteki tokiói sajtóértekezletén elfogadhatatlannak nevezte az effajta cselekményeket.
Hangsúlyozta:
országa soha nem fogja eltűrni ezeket a sorozatos provokációkat,
és határozottan tiltakozik Phenjannál. Mint jelezte, a szigetország szorosan együttműködik az Egyesült Államokkal és Dél-Koreával és a többi érintett állammal, hogy sürgősen megfelelő választ adjon Phenjan újabb lépésére.
Észak-Korea már augusztus végén is kilőtt egy rakétát a szigetország felé, amely átrepült Japán északkeleti része felett, és a Csendes-óceánba csapódott.
Szeptember 3-án pedig az észak-koreai állami média bejelentette, hogy
sikeres atomrobbantást hajtottak végre.
Erre válaszul az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfőn újabb szankciókat fogadott el a kommunista országgal szemben, és megtiltották az észak-koreai textilexportot, illetve felső határt szabtak a nyersolajimportnak.
Kedden a kommunista állam soha nem látott pusztulással fenyegette meg az Egyesült Államokat, válaszul újabb büntető intézkedésekre.