A Prut menti ország alkotmánybírósága úgy döntött, hogy az új minisztereket ideiglenesen a kormányfő vagy a parlamenti elnök is megerősítheti.
Ez eddig az elnök kizárólagos joga volt.
Igor Dodon azonban kétszer utasította vissza a hét új miniszter kinevezését arra hivatkozva, hogy alkalmatlanok a feladatok ellátására vagy közük lehetett egy botrányos pénzügyi csaláshoz, amely során egymilliárd dollárnyi pénz tűnt el a moldovai bankrendszerből.
Dodon szégyenletesnek minősítette a döntést, ami szerinte azt bizonyítja, hogy az alkotmánybíróság a
politika engedelmes eszköze, nem alkotmányos testület.
A moldovai alkotmány egy nem régi módosítása csak egyetlen alkalommal engedélyezi az államfőnek, hogy visszautasítsa miniszterek megerősítését a posztjukon.
Igor Dodont 2016-ban elsőként közvetlen szavazással választották meg államfőnek. Végig Moszkva befolyása alatt állt, miközben a parlament által megválasztott Pavel Filip kormányfő nyugati irányvonalat követ.
Az új ideiglenes köztársasági elnök,
Adrian Candu már jelezte, hogy ő alá fogja írni a hét új miniszter kinevezését.
Candu Románia, az Európai Unió és a NATO felé szeretne közeledni. Egyébként 42 éves, jogász végzettségű, a tanulmányait Kolozsváron végezte. A nyugatpárti Moldovai Demokrata Párt második számú vezetője és a mai napig a Prut menti ország parlamentjének az elnöke volt.